Moje kecy

Večer

29. června 2018 v 15:22 | Eliss
Ležela na příjemně vyhřáté zemi jen v krátké sukni a vybledlém zeleném tílku.
Koukala na nebe plné červánků, vychutnávala si klid a ticho a vůbec jí nevadilo, že ji do stehen lehce píchají klasy pšenice.
Po dlouhé době se cítila opravdu svobodná, jen sama se sebou, se svými myšlenkami, vzpomínkami a strastmi.
Bydlela již šestým rokem v malé zapadlé vísce. Se svým partnerem si pronajmuli maličkou garsonku na samotě, hned vedle hlubokého lesa.
Jistě, občas měla strach. Když například občas vypadla elektrika, Martin byl na noční, a ona byla sama, choulila se v posteli a poslouchala zlověstné hlomození vichru venku.
Ale měla i jiné důvody, proč se bát. První problém byla práce. Sice do ní chodila, ale jako prodavačka ve vesnickém krámku s potravinami byla spíše nespokojená. Jak s penězi, tak často i se samotnou prací.
Byla za kasou od rána až skoro do večera, volna málo a domů chodila utrmácená. Nejhorší byli opilí zákazníci - zrovna jeden nedávno shodil celou polici s tvrdým alkoholem. Celou věc sice řešila policie, ale ta jako obvykle nic nevyřešila.
Jako by toho nebylo málo, měla potíže i s Martinem. Pracoval jako elektrikář v místním JZD a vydělal si slušné peníze, bohužel než stihl donést domů výplatu, více než polovinu musel rozházet v hospodě. Kde trávil téměř každý den.
Často se doma hádali, Martin v opilosti své partnerce vyčítal vše možné, a minulý měsíc ji zbil tak, že si musela vzít dovolenou.
Věděla, že si o ní ženské v krámě povídají, pěkně zdrbou ji i Martina, ale copak na tom záleží?
Z pravého víčka se jí začala řinout slza, rozčileně si ji hřbetem ruky osušila.
Copak záleží na tom, že si plánovala, jak příští rok založí rodinu? Pročítala už i různé návody, jak co nejdřívě otěhotnět. Plánovala, jak si pěkně zrenovují garsonku, Martin spraví střechu a natře nevzhledný, popraskaný plot...
Jenže Martin měl jiné koníčky. Hospodu, kamarády, a bití své partnerky.
Když se jí před dvěma týdny něchtělo večer mýt nádobí, s odůvodněním, že je unavená a jde spát, Martin ji vši silou strčil na kuchyňskou linku, až si ošklivě narazila bok a upadla na zem. Když už byla na zemi, uštědřil ji její partner ještě několik kopanců, ukradl jí peníze z peněženky a odešel znovu do hospody.
Věděla, že by měla zavolat policii, ale přílíš jim nedůvěřovala a navíc se i styděla.
Neměla kamarádky, každého si držela od těla, a proto se nikdy nikomu se svým trápením nesvěřila.
Útěchou jí byla práce a občasné procházky po místních polích, ale nejraději se ponořila do světa knih, kde se dočítala o báječných mužích a ještě úžasnějších ženách, kteří žili své životy bez jediného kazu...
Už několik dní sbírala odvahu k důležitému kroku. Když se vrátil Martin dnes z práce, vyjímečně nebyl zase tak moc opilý - navrhla, že by se spolu mohli projít. Chvíli něco bručel pod vousy, nakonc ale souhlasil a vyšli si spolu na zlátnoucí pole ječmene.
Když se vnořili hlouběji do šumících klasů, začala mluvit. Slova plná hněvu a vzteku se z ní řinula jako proud.
Sbalí si dnes věci a odjede k rodičům, zpátky do Olomouce. Už nehodlá dál snášet jeho lenost, neustálé popíjení a týrání.
Martin na ni nevěřícně zíral, ale po pár okamžicích dal průchod svému hněvu.
Popadl ji oběma rukama za krk, cloumal s ní, mačkal jí hrdlo ta silně, že již nemohla skoro dýchat.
V zoufalém boji o život vytáhla z kapsy klíče, nahmatala přívěšek malé ostré vývrtky, a bodla ji svému partnerovi do břicha.
V prvním momentě na ni nechápavě hleděl a chytil se za břicho. Po pár vteřinách upadl na zem. Břicho krvácelo stále více, Martin už jen chroptěl a stále se na ni díval. Ale tak trochu hloupě.
Po nějaké době zavřel oči a dodýchal. Byl mrtev.
Ležela tu teď vedle jeho mrtvého těla, malovala si krásnou, novou budoucnost. Jen musí co nejrychleji zmizet. Nechce jít do vězení.
Sledovala dál nebe plné červánků, a pečlivě plánovala každý svůj krok. Jen se nenechat chytit...
Tato mini povídka vznikla tak nějak spontánně a nijiak extra jsem ji nepromýšlela.
Doufám, že se Vám i přes její trochu pochmurný ráz bude líbit.
Děkuji za přečtení a komentáře, budu ráda i za kritiku. Přeji krásný první prázdninový den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro dark §Field pinterest

Letní splín

27. června 2018 v 15:02 | Eliss
Nejsem člověk, co nějak propadá do depresivních stavů a špatných nálad.
Asi před třemi lety jsem měla týden trvající černé období. Byla jsem absolutně bez nálady, přepadaly mě samé negativní myšlenky a nic mě nebavilo. Dělalo mi problém i ráno vstát z postele.
Naštěstí toto období netrvalo dlouho, a brzy jsem zase měla radost ze života a všeho kolem.
Jenže poslední dva dny cítím, že se mě smutek a špatná nálada zmocňují znovu. Spím hrozně dlouho, a stejně se ráno vzbudím bez energie, úplně vyšťavená. Nepomůže mi ani ranní káva.
Když přijdu ze školy, musím si ještě alespoň na hodinku lehnout. Pořádně mě nebaví ani knihy a mám pocit, že vše dělám z donucení. Protože musím, a ne proto, že chci.
Mohla bych si vzít "povzbuzováky." Antidepresiva, kterými mě cpala doktorka, mám doma plný šuplík. Jenže má diagnóza nezněla deprese, nýbrž porucha příjmu potravy. S prášky jsem špatnou náladu měla málokdy.
Nechci ale své problémy řešit léky. Vím, že to brzy odezní, a bude zase dobře.
Velkou míru na těchto mých stavech má i to, že je sice červen, jenže venku to vypadá spíše podzimně.
Už čtvrtý den prší, musela jsem ze skříně vytáhnout jarní bundičku a deštník. Chybí mi slunce, jeho teplé paprsky a pozitivní energie.
Asi si řeknete že nevím, co to je opravdová deprese. A máte pravdu. Pokud někdo trpí chronickou depresí - tento stav může trvat i déle než dva roky - musí to být opravdu hrozné. Nedovedu si to vůbec představit.
U nás na vesnici bydlela paní, která depresemi trpěla. Nevycházela skoro z domu, a pokud už šla ven, nikoho ze známých ani nepozdravila. Stranila se i vlastní rodiny.
Víte, nedivím se, že dost lidí vyhledává pomoc u odborníků. Což je samozřejmě dobře, nikdo se nemusí za návštěvu psychiatra stydět. Jsou věci se kterými si člověk sám neporadí.
Doba je hektická, dnes si nikdo pomalu nemůže být jistý ani tím, že jej zítra náhodou nevyhodí z práce.
Moje známá dělala dvanáctihodinové směny, a psychicky se z toho sesypala. K tomu navíc přičtěme hektické tempo práce, vše se musela učit za pochodu, a pokud něco spletla, dostala šíleně vynadáno.
Osobně bych si na podobnou práci netroufla. Už jen ta představa, že musím být dvanáct hodin v pohotovosti, chvíli se doma vyspím, přičemž se nestihnu postarat o domácnost, a znovu do práce? To opravdu není pro mě.
Pevně věřím, že můj letní smutek a špatná nálada brzy zmizí, zase vysvitne sluníčko a bude fajn.
A co Vy? Doufám, že Vás podobné smutky ze špatného počasí nepřepadávají. Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den bez špatné nálady, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Polní cesta

Knižní recenze 83 Karambol

25. června 2018 v 16:18 | Eliss
Autor: Hakan Nesser
Žánr: Krimi, Drama
Mé hodnocení: 90%
Obsah: Jeden jediný letmý okamžik, a může obrátit celý život vzhůru nohama.
Muž, o kterém se v úvodu knihy dozvídáme pouze to, že patří k vyšší společenské vrstvě, usmrtí pozdě v noci při rychlé jízdě v autě mladého muže.
V opilosti zazmatkuje, rychle ujede z místa činu. Ví, že si nemůže dovolit jít do vězení, proto za sebou rychle a nenápadně smete jakékoli stopy.
Ale někdo jej přece jen viděl. Za pár dní dostane výhružný dopis, v němž neznámý pisatel, který se podepsal jako Přítel, požaduje zaplacení velmi vysokého finančního obnosu, jinak hrozí celou věc oznámit policii.
Dostává se do neuvěřitelného kolotoče událostí, který brzy vyústí v další zoufalé činy.
Vyšetřování podivného chlapcova úmrtí se ujímá komisař Reinhart se svými kolegy. Podaří se mu odhalit šíleného pachatele?
Hodnocení: Další kniha z mé oblíbené edice Severská krimi.
Kniha mě zaujala už při čtení úvodu, který se nese ve velmi ponuré atmosféře, a ta se postupně line celým pokračováním.
Období těsně před Vánoci, venku počasí spíše připomínající podzim, a k tomu zapeklitý případ.
270 stran knížky uteklo velmi rychle, už dlouho mě žádná detektivka takto nezaujala. Velmi pěkná by mohla být i její filmová podoba. Kniha nese plným právem trojnásobné ocenění za nejlepší švédský krimi román.
Pokud máte rádi knihy například od Jo Nesba, mohu velmi doporučit.
A co Vy? Máte rádi krimi, nebo raději romantiku? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Karambol Hakan Nesser

Knižní recenze 82 Bez těla

23. června 2018 v 11:03 | Eliss
Autor: Martin Goffa
Žánr: Krimi
Mé hodnocení: 75%
Obsah: Zloděj Krajka, stárnoucí bezdomovec, který se specializuje na vloupání do bytů, udělá jednoho dne ošklivou chybu.
Byt, který se totiž rozhodl vybílit, skrývá jedno ošklivé překvapení. A to sice mrtvolu mladého muže.
Rychle byt opustí, a rozhodne se na celou věc co nejrychleji zapomenout. Jenže asi se mu to tak úplně nepovedlo, protože o pár týdnů později skončí ošklivě zbitý na jednotce intenzivní péče.
Případu se ujímá kriminalista Miko Syrový, který navíc musí ještě zaučit nového mladého kolegu Tonyho.
Jediným svědectvím je zmatené Krajkovo vyprávění, které nedává ovšem vůbec žádný smysl. A po návštěvě bytu, který měl být vykraden, není situace o moc jasnější. Jeho obyvatel je totiž vážený architekt David Luska, který je mimochodem i blízký přítel ředitele celého oddělení.
Ale Luska popírá, že by se v jeho bytě mohlo objevit jakékoli mrtvé tělo. Jak to tedy bylo? Mohl zraněný Krajka jen blouznit z bolesti?
Miko Syrový se rozhodne dopátrat pravdy, ale nebude to vůbec jednoduché...
Hodnocení: Na přebalu knížky je napsáno, že autor nepíše pod svým pravým jménem, a je bývalý kriminalista. Což mě velmi zaujalo. Na knize je to znát, je psána lidsky, ale zároveň profesionálně.
Hlavní hrdina, kriminalista Miko Syrový, je sympatický, není vykreslen jako bezchybný pracovník, ale také má spoustu lidských slabostí, což je jen přirozené.
Pátrání se stává postupně zajímavější, až do překvapivého konce, kdy jsem si říkala, že vyřešení celé záhady bylo doslova na dosah, ale přece tak daleko...
S četbou jsem spokojená, nenudila jsem se, a rozhodně si od Martina Goffy ještě něco seženu. Mohu doporučit všem milovníkům kvalitní detektivky.
A co Vy? Máte rádi kriminální romány? Nebo preferujete jiné knihy? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Bez těla Martin Goffa

Zajímavosti o banánech

21. června 2018 v 17:32 | Eliss
Musím se přiznat, že ovoce nepatří mezi mé oblíbené potraviny a často se musím nutit, abych nějaké snědla.
Co však jím často, ráda a bez nucení, jsou banány.
Před pěti lety jsem měla menší zdravotní problémy, a v těle mi chyběl dostatek fosforu. Vyhledala jsem si potraviny, které jsou bohaté na fosfor, a patří mezi ně i banány.
Od té doby se staly mou milovanou potravinou. Nejraději je mám ve formě přesnídávek čí mléčných koktejlů. ale nepohrdnu ani klasickým banánem.
Dnes jsem si pro Vás připravila několik zajímavostí o tomto úžasném ovoci.
1.) Banány jsou druhým nejvíce konzumovaným ovocem na světě
2.) V banánech se vyskytuje až 20% sacharidů, naopak jen 1% proteinů a méně než 0.5% tuků
3.) Obsahují velké množství vitaminu B6. Dále obsahují vitamin C, E a kyselinu listovou
4.) Existuje více než 500 známých druhů bananů. Patří mezi ně banán červený, banán trpasličí či banán červený
5.) Jeden kus banánu váží kolem 140 gramů
6.) Banány jsou velcí pomocníci při průjmech. Jsou vhodní i pro lidi trpící celiakií
7.) Ročně se ve světě vypěstuje více než 9 milionů tun banánů
8.) Průměrný Čech sní devět kilogramů banánů ročně
9.) Dělá se z nich mouka, pudr, vločky, kečup nebo líh
10.) Pokud je skladovaný při teplotě pod 13,2 stupňů Celsia, ztrácí svou typickou chuť i barvu
To bude ze zajímavostí vše. A co Vy? Máte rádi banány, nebo máte raději jiné ovoce?
Děkuji za přečtení a komentáře, doufám, že jste se dozvěděli nějaké nové informace. Přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro banana milkshake

Reklamy

19. června 2018 v 20:18 | Eliss
"V klidu se dívám na reklamy, a najednou - film!" Tento starý, krátký vtip určitě všichni znáte.
Poslední dobou mi ale při přepínání televizních kanálů přijde, že je to bohužel smutná realita.
S přítelem jsme neměli asi dva roky televizi, nakonec jsme si ji však pořídili. Zapínáme ji ale minimálně - jen pokud je nějaký hodně dobrý film, nebo například hokejová sezóna.
A když už ji tedy svátečně zapneme, jsem opravdu zděšená neuvěřitelným množstvím reklam. Nejde zase tak o reklamy. Ty k televizi prostě patří a patřit budou asi pořád.
Ale jde o to, jak jsou ty reklamy s odpuštěním de***ní. Lépe to opravdu říct neumím.
A co mě zarazilo nejvíce je fakt, že téměř každá reklama se týká půjček. Ty mě vážně štvou.
Jedna reklama se například týká tohoto: Pokud neplatíte zbytečné poplatky, můžete brát rodinu na zmrzlinu každý den! Budete se mít dobře každý den, a dokonce můžete mít zmrzliny plnou vanu! WTF?
Odporné. Odporná manipulace s lidmi, kteří dostanou pocit - tedy někteří - že taková půjčka je přeci báječná věc, budou se mít s rodinou prima a žádné problémy nastat nemohou! Protože to říkali v reklamě, kde jsou samí sympatičtí lidé, a ti nám přece nebudou lhát! Taková je bohužel reklama. Ne nadarmo má ve slově spojení klam...
Nebo reklama na půjčku Kamali, kterou doprovází písnička, kterou jsem nemohla dva dny dostat z hlavy, a její melodii si začal prozpěvovat i přítel.
Zprostředkovatelé půjček musí mít velmi úzkou spolupráci s psychology.
V roce 2014 vysílala jedna naše TV stanice reklamy, které celkem denně zabraly tři a půl hodiny. Když si to představíte takto, je to opravdu šílené.
Z dětství si vybavuji, že ráno, když jsem se dívala na pohádky, vždy byly reklamy na nějaké hračky. Fascinovaně jsem koukala na děti, jak si hrají s miminky na baterky nebo oblékají nové Barbie. Největší zázrak ale pro mě byl mluvící plyšák Furby. Jaké bylo štěstí, když jsem jej našla pod stromečkem! Bez reklam bych o podobné hračce nikdy nevěděla.
Podle mého názoru jsou právě děti nejvíce ovlivnitelné reklamou.
Kapitola sama pro sebe jsou reklamní letáky. Před rokem jsem dala na schránku cedulku, že nechci do schránky letáky.
Bohužel to většina roznašečů ignorovala, a tak se schránka plní dál.
Je mi smutno z toho, kolik lesů muselo být pokáceno jen kvůli hloupým reklamním sdělením.. Někdy ty letáky prolistuji, ale většinou je odkládám stranou a posléze nosím do kontejneru na tříděný odpad.
Neříkám, že reklamy musí být jen špatné. Mohou být užitečné, pokud jde o zdravotní preparáty, či pozvánky na zajímavé výstavy a exkurze.
Jde jen o to rozlišit, která reklama je dobrá a špatná. Což může být někdy velmi těžké.
Co si o reklamách myslíte Vy? Vadí Vám, nebo je již ani nevnímáte? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Antibiotika a jejich účinky

17. června 2018 v 15:51 | Eliss
Před nějakou dobou proběhla médii zpráva, že spousta antibiotik přestává na určité druhy bakterií zabírat, a lékaři proto bijí na poplach.
Zpráva mě zaujala. Letos jsem už brala čtyři různé druhy antibiotik v průběhu čtyř měsíců. A to na ten jeden a ten samý problém. Zánět močového měchýře. Po sérii vyšetření v nemocnici mi lékaři oznámili, že se v mých močových cestách nachází atypická bakterie, která jde zabít jen velmi silnými léky.
Byla jsem upozorněna, že antibiotika, co jsem měla brát, jsou většinou špatně snášena a mezi nejčastější vedlejší účinky patří bolest břicha, průjem nebo střevní potíže. A nesmí se kombinovat s mléčnými výrobky.
Léky jsem si v lékarně vyzvedla, a při pročítání příbalového latáku mi vstávaly vlasy na hlavě hrůzou.
Mezi časté příznaky patří: pocit nevolnosti, zvracení, průjem, pálení žáhy, pocit svědění či vyrážky. Vyskytnout se může i zčernání jazyka, pálení kůže, neklid či úzkost.
A jako třešnička na dortu upozornění, že léky je potřeba brát ve vzpřímené poloze, jinak může hrozit vznik jícnových vředů.
No, asi chápete, že jsem trnula hrůzou, a asi patnáct minut jsem hypnotizovala krabičku, než jsem se odhodlala tabletku polknout.
První dny se nic nedělo, ale čtvrtý den jsem se rozhodla chvíli vyjít na sluníčko. V letáku je napsané, že se nedoporučuje opalování, proto jsem měla i ve vedrech na sobě navlečený svetr a kalhoty.
Nějak jsem netoužila se opálit, jen jsem asi na dvě hodiny šla k ohni u táboráku. A to stačilo. Večer mě hrozně svědily prsty na rukou, nos jsem měla úplně rudý a posléze se začal loupat - hrozně to svědilo - takže jsem si připadala jako Michael Jackson.
Po zbytek léčby jsem se slunci raději vyhýbala obloukem.
Tablet jsem měla brát deset, devátý den jsem ale chytla takové křeče do žaludku provázené nepěknými střevními potížemi, že jsem hned upalovala do nemocnice.
Tam mi oznámili, že léčba již stejně zabrala, bakterie jsou mrtvé, a není důvod v léčbě pokračovat.
Když jsem se ptala, jestli nevadí, že je nedoberu - měla jsem strach, že se problémy mohou vrátit - prý ne. Zajímavé.
Musím zaklepat, jsou to již dva měsíce a žádné problémy mě netrápí. Doufám, že mám od antibiotik na delší dobu pokoj, protože jsem se o nich dočetla docela děsivé informace.
V Americe došlo před několika lety v léčbě Samuela P. k smutnému rekordu. První antibiotika bral již ve věku devíti měsíců, a když oslavil chlapec své sedmé narozeniny, již třicetkrát bral v různé formě antibiotika. Možná i kvůli tomu se stal později astmatikem.
Zaujalo mě například i to, že v některých zemí doporučují lékaři k užívání antibiotik užívat živý jogurt či jiné bakteriální doplňky.
Před rokem, když jsem opět brala antibiotika kvůli zánětu močových cest, dostala jsem ke konci užívání tablet průjem. Ten ale trval skoro dva týdny. Tyto bakteriální doplňky jsem brala v průběhu léčby střevních potíží, ale trvalo velmi dlouho, než to zabralo. Dodnes si dávám pozor, a pokud beru antibiotika, pokaždé tyto doplňky beru také.
Podle některých léčitelů se mohou dát chemická antibiotika nahradit správnými poměry bylinných výluhů, proti bakteriím má pomáhat například třapatka nachová, myrhovník, šalvěj nebo měsíček.
Co si o tomto myslíte Vy? Věříte v účinnost antibiotik? Nebo je podle Vás lepší alternativní medicína?
Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro pills antibiotics

Knižní recenze 81 Nejlepší americké detektivní povídky

16. června 2018 v 17:01 | Eliss
Autor: Kolektiv dvaceti autorů
Žánr: Krimi
Mé hodnocení: 80%
Obsah: Soubor nejlepších amerických detektivních povídek z roku 2009 sestavil známý spisovatel Lee Child.
Setkáme se tu s krátkými příběhy s kriminální zápletkou od známých autorů, jako je např. Kurt Vonnegut, Lyndsay Fayeová či Ryan Zimmerman.
Hodnocení: Knížku jsem dostala vloni k Vánocům, ale dlouho jsem se k ní nedostala.
Jednak mě odrazoval počet stránek - téměř 400 - a za druhé nemám moc v oblibě povídky. Mám raději knihy, kde je jeden jediný příběh.
Žádného autora z této knihy jsem předtím neznala, byla jsem však příjemně překvapena vysokou kvalitou čtených povídek.
Povídka Smaragdové pobřeží pojednává o sezónním číšniku Waitronovi. Za barem je usměvavý, příjemný chlápek, ale jen co mu skončí směna, mění se ve vraždící monstrum.
Co se stane, když jej při činu nachytá párek výlupků právě propuštěných z vězení?
Tato povídka má jen dvanáct stran, přesto je velmi působivě odvyprávěna, nahlédneme do mysli vraždícího psychopata a jeho hrůzných myšlenek. Jedna z nejlepších povídek z této knihy.
Sherlock Holmes a jeho věrný přítel doktor Watson jsou hlavními hrdiny povídky Případ šílenství plukovníka Warburtona.
Doktor Watson vypráví Holmesovi za jednoho nudného, šedého letního odpoledne příběh, ve kterém hraje roli chtíč, velké peníze a nevěra.
Holmesovi se díky své geniální dedukci podaří přijít na kloub staré záhadě, a to ani nevstane ze svého pohodlného ušáku...
Povídky jsou vybrány opravdu velice pečlivě, každá je úplně jiná a rozhodně nenudí.
Jak už jsem zmínila, povídky moc nečtu, ale musím svůj názor přehodnotit, a rozhodně si z této povídkové série seženu další díl!
Mohu doporučit všem milovníkům detektivních povídek, protože v této knížce si určitě každý najde to své.
A co Vy? Máte rádi detektivní povídky? Nebo raději romány? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Americké detektivní povídky Lee Child

Klíč 2005

14. června 2018 v 13:38 | Eliss
Před několika dny jsem si tak říkala, že jsem velmi dlouho neviděla žádný horor.
Začala jsem brouzdat na stránkách čsfd.cz a náhodně jsem si vybrala film, který měl alespoň 60%.
Má volba padla na film Klíč z roku 2005, a aktuálně má na čsfd.cz 69%, což není vůbec špatné.
Film jsem si sehnala, a včera večer jsem si jej před spaním pustila. O snímku jsem si předem vůbec nic nezjišťovala.
V úvodu se seznamujeme s mladou ošetřovatelkou Caroline, která pracuje na oddělení nevyléčitelně nemocných pacientů.
Když zemře jeden z pacientů, ke kterému měla velké citové pouto, rozhodne se odjet z města a začít od začátku.
Najde si práci v Lousianě, v jednom obrovském, starobylém domě na samotě.
Náplní její práce je péče o Bena Deverouxa. S ním v domě bydlí i jeho manželka Violet, která má spoustu práce s udržováním domu.
Ben prodělal před měsícem mozkovou mrtvici, nemluví, není schopný vstát z kolečkového křesla, a tudíž se nemůže sám o sebe jakkoliv postarat.
Caroline dostane univerzální klíč od všech pokojů. K jednomu jedinému zámku nepasuje - a to k záhadným, starým dveřím na půdě.
Výsledek obrázku pro Klíč 2005
Když se je Caroline jednoho dne rozhodne i přes Violetinu výstrahu dveře násilím otevřít, ještě netuší, jaká stará tajemství na půdě objeví, a že jisté věci nejdou vrátit zpátky...

Kate Hudson a John Hurt jsou dvě hvězdy hlavních rolí.
Začátek snímku se ani moc nevleče, úvod není zdlouhavý, po pár minutách se jde rovnou na věc - to jest do nového Carolinina zaměstnání.
Deverouxovi jsou oba poněkud podivínští, zvláště tedy Violet.
Na jednu stranu jsem zklamaná - duchů ani jiných přízraků jsem se moc nedočkala, ale na druhou stranu film velmi dobře funguje coby thriller s mysteriózními prvky.
S hereckými výkony jsem spokojená, Kate Hudson mám ve velké oblibě a ani zbytek obsazení nezůstává ve svých výkonech pozadu.
Finále a závěrečné rozuzlení celé záhady mi vyrazilo dech. Z filmu mám celkově dobrý pocit, hodnotila bych jej minimálně čtyřmi hvězdičkami z pěti.
A co Vy? Máte rádi herečku Kate Hudson? A viděli jste tento film? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Spolužák Milan

12. června 2018 v 16:10 | Eliss
Vloni jsem nastoupila do prvního ročníku tříletého učebního oboru kuchař - číšník.
S třídou jsem se moc nesžila, přece jen jsou všichni o pět let mladší než já a většinou se ještě chovají jako puberťáci - machrování před ostatními, sprostá slova, a neuvěřitelně drzé chování k učitelům, kteří nemají sílu s tím něco pořádně udělat.
A jeden spolužák, Milan, mi byl hned od prvního dne nesympatický. Nedokážu vysvětlit proč. Prostě špatný první dojem.
Seděla jsem dvě lavice za ním, ale neustále jsem slyšela jen jeho hlasité pokřikování a balící techniky, které používal na Kateřinu, která do něj byla očividně velmi zakoukaná.
Takže nikoho moc nepřekvapilo, když ti dva začali o velkých přestávkách mizet na internát, kde je Milan ubytovaný. Všem tvrdili, že si chodí pro sešity. Samozřejmě.
O to větší šok vzbudilo Milanovo přiznání, že má v Opavě, kde bydlí, už rok přítelkyni.
Řikala jsem si, že vztah s Kateřinou nemůže dopadnout dobře. A taky že ne. Asi po dvou měsících se s ní přestal úplně bavit, na každém rohu ji pomlouval. Mezi jeho nevkusné řeči patřilo třeba to, že Kateřině páchne z úst a údajně nosí tři dny jedny ponožky. Nestačila jsem valit oči.
Takhle se opravdu chová někdo, kdo již vlastní občanský průkaz?
Kateřina byla viditelně utrápená, začala hubnout a stranila se ostatních. Co může udělat nešťastná láska...
Martinovo chování se začalo zhoršovat i v hodinách. No, zhoršovat. Pro něj asi ne. Začal všemožně podlézat učitelům, vždycky měl všechny referáty na jedničku a nikdy se nezapomněl před ostatními pochválit, jaký je úžasný borec.
V únoru mě na praxi přeřadili na nové pracoviště, školní studenou kuchyňku, kde se dělají různé obložené mísy, saláty nebo bagety.
A Milan tam byl také. A začal být na mě dost protivný.
Když jsme spolu třeba umývali nádobí - on umýval, já utírala - vrátila jsem mu jednou špatně umytou lžičku, na které byl zbytek hořčiče. Slušně jsem mu řekla, že je tam flek, jestli to tedy umyje ještě jednou.
Osopil se na mě, že je to rozhodně lépe umyté než ode mě (WTF?) a že žádný flek nevidí.
Měla jsem chuť mu říct, že myju nádobí doma každý den, a že tedy o umývání fleků něco vím, ale mlčela jsem. Nechtěla jsem se hádat.
A jeho chování se zhoršovalo. Začal mít poznámky na to, že dělám pomalu svou práci, že mám "hnusné" výrobky a že nic neumím. Přitom ostatní, ani mistrová neměli na tempo mé práce ani na vzhled výrobků žádné poznámky.
Často jsem musela doslova utéct na toaletu, abych se tam vybrečela.
Stěžovat si u mistrové nemělo cenu, protože s ní byl velký kamarád, a tudíž by mi stejně nevěřila.
Po dvou měsících jsem požádala o přeložení na jiné pracoviště už kvůli tomu, že ve studené kuchyni jede celý den klimatizace, tudíž to byl opravdu úžasný balzám na mé potíže s močovým měchýřem.
Milana jsem se tedy zbavila, což byl úžasný pocit.
Jak jsem psala, minulý týden jsem byla se školou na výletě v Polsku. A Milan jel také, protože se na poslední chvíli uvolnilo jedno místo. Po zjištění, že jej budu muset vedle sebe trpět, jsem měla chuť výlet zrušit, nakonec jsem to ale zavrhla. Řekla jsem si, že se bude třeba mimo školu chovat normálně.
Omyl. Z naší třídy jsme jeli celkem tři, takže jsme se na výletech drželi pohromadě. A Milan se choval ještě více arogantně než kdykoli jindy, ani mi nedpověděl pomalu na pozdrav a ignoroval mě, jako bych byla vzduch.
V duchu jsem převracela oči při líčení toho, kterou holku chce zase sbalit, či frajeření penězi, které mu dala máma.
Jedna z jeho hlášek: "Jsem řekl matce, ať mi dá aspoň tři tisíce! Že si chci něco pořádného koupit!"
No, pochybuji, že měl u sebe tolik peněz.
Snažila jsem se jej celý výlet ignorovat, ale ono to opravdu nebylo jednoduché. Přesto mi výlet nepokazil, ačkoliv se o to usilovně snažil. Jak se říká, nejhorší je srážka s blbcem.
A co Vy? Máte ve svém okolí někoho podobně arogantního, jako je Milan? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Opole příroda

Knižní recenze 80 Konec hlídky

10. června 2018 v 12:03 | Eliss
Autor: Stephen King
Žánr: Krimi, Drama, Sci-fi
Mé hodnocení: 80%
Obsah: Poslední ze série knih Pan Mercedes pojednávající o šíleném vrahovi Bradymu Hartsfieldovi, který usmrtil stovky lidí čekající na pracovní nabídky před Burzou práce.
Brady nyní leží v komatu v nemocnici, ze kterého by se díky vážnému poranění mozku neměl nikdy probrat.
Ale Brady se nějakým zázrakem probere, a navzdory tomu, že sám nezvládne téměř nic, ani pořádně komunikovat, se v jeho hlavě zosnuje geniální vražedný plán. Bradyho mozek totiž není zdaleka tak poškozený, jak si ostatní myslí...
Bill Hodges a jeho partnerka Holly Gibneyová, kteří vlastní soukromou detektivní agenturu Právo nálezce, se na vlastní pěst pustí do pátrání, když začnou přibývat děsivé série sebevražd.
Je jen náhoda, že se všichni nějak octli v Bradyho blízkosti? Ale jak může člověk, který je neschopný vstát sám z postele, přinutit někoho k sebevraždě? Bill, Holly a jejich přítel Jerome se pokusí přijít této záhadě na kloub...
Hodnocení: Na volné pokračování románu Právo nálezce jsem se moc těšila, a očekávání jsou splněna.
Na cbdb.cz v diskuzním fóru o této knížce někteří zmiňovali, že Kingovi více jde psaní hororů, ale žánr drama mu moc nesedí. S tím úplně nesouhlasím, protože i v dramatických pasážích jde vyprávění pěkně svižně a nenudila jsem se.
Vadilo mi pouze to, že úvod knížky je zbytečně vleklý a trvá, než se něco začně trochu dít.
Závěr je správně akční, ale i trochu smutný. Mrzí mne, že série touto knihou končí, protože mě dvojice Billa a zakřiknuté podivínské Holly velmi bavila.
Rozhodně doporučuji, ale je lepší si přečíst první dvě knihy, abyste se dobře orientovali v ději.
A co Vy? Máte rádi knihy od Stephena Kinga? A četli jste tuto knižní sérii? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Konec hlídky

Výlet v Polsku

8. června 2018 v 16:10 | Eliss
Všechny moc zdravím a hlásím se zpátky, dnes jsem přijela z výletu v Polsku.
Šlo o přátelské setkání v městě Opole se školou, kterou navštěvuji a německou sřední školou z Mannheimu.
Odjezd byl v neděli večer, cesta utekla příjemně rychle - jeli jsme asi hodinku a tři čtvrtě.
Dojeli jsme na ubytovnu, která je hned vedle psího útulku. Což je zvlášť v noci velmi nepříjemné - štěkot psů se střídal s hučením vlaku, jelikož nádraží je kousek od útulku.
Budova na mě působila zanedbaným dojmem, ale uvnitř to nebylo špatné. Sprchy moderně vybavené, toalety také docela ušly.
Trochu mě zarazilo, že toalety i sprchy jsou společné. Bylo docela zvláštní potkávat se v těchto prostorech s opačným pohlavím.
Po příchodu na pokoj jsem se docela zděsila. My Češky jsme byly na na čtyřlůžkovém pokoji, kde byla oloupaná omítka a na zdi byly asi pěkně staré šlápoty od bot. Ano. Opravdu na zdi.
Postele příšerné - každé ráno jsem se budila rozlámaná a skoro celý zbytek dne mě bolela záda.
Přikládám fotografii budovy, kde jsme bydleli.
Výsledek obrázku pro Niezapominajka opole
První den jsme se jen ubytovali, připravili si studenou večeři - sýry, zeleninu, pečivo - a vybalili jsme si věci.
První noc jsem se vůbec nevyspala - hluk na chodbách, studenti vesele popíjející alkohol a neohleduplné bouchání dvěřmi.
V pondělí jsme vstávali v sedm hodin, nachystali jsme snídaně - totéž co bylo k večeři - a vyrazili jsme na výlet.
Do Muzea Wsi Opolskiej - což byl středně malý skanzen. Moc se mi líbila prohlídka starých chalup, nádherného mlýnu a kolem se pasoucích zvířat.
Chaloupky v sobě nesly punc starobylosti a zvláštní vůni starého dřeva.
Po prohlídce jsme vyrazili na místní střední školu, kde bylo slavnostní zahájení s ředitelkou školy. Náš učitel překládal z polštiny, ale místy se dalo docela dobře porozumět.
Poté následoval slavnostní oběd. Kapustový závitek plněný houbami a rýží. Chutnalo to tedy odporně, ale když je hlad, dá se sníst vše.
Po jídle nám oznámili, že půjdeme do školních učeben něco uvařit.
A nakonec jsme dělali zákusky. Rohlíčky plněné marmeládou. Jako vyučená pekařka jsem zvyklá na ledacos, ale s těstem, které jsme měli ke zpracování, se nedělalo vůbec dobře. Drolilo se, a zabalit kus těsta do požadovaného tvaru vyžadovalo opravdu hodně umění.
Ze své školy jsem zvyklá na jinou pekárnu, bylo pro mě tedy dost zvláštní vidět, jak to mají zařízené jinde.
Malé stolky se židlemi, každý žák si donesl pracovní prkno, váleček, a pracuje se v sedě. Učebna je malinká, vedle každé lavice je trouba, kde se následné výrobky pečou. Přijde mi, že se tam dělají jen buchty, protože jsem nikde neviděla kynárnu. Opravdu zajímavé.
Co jsme si vytvořili, to jsme si posléze i snědli a vyrazili do města. Překvapilo mě, jak je Opole velká.
Snad na každém rohu se nechází lékarna a právní poradci. Při jízdě vlakem, autobusem nebo tramvají se dá připojit na Wi-Fi připojení. Moc jsem to neřešila, na internetu jsem byla hlavně na ubytovně, ale překvapilo mě, kolik studentů kouká místo z okna na krajinu do mobilu. Až mi z toho bylo smutno.
Nakonec jsme si sedli do kavárny, kde jsme strávili asi hodinu, a vyrazili jsme zpátky na ubytovnu.
V úterý jsme navštívili zoologickou zahradu, která byla moc krásná. Dlouho jsem v ZOO nebyla, tak to pro mě byl docela zážitek. Ale na druhou stranu jsem měla pocit, že ta zvířata musí neskutečně za těmi vyhrazenými kousky zeleně trpět.
Koupila jsem si na památku alespoň pohlednici.
Ve středu jsme navštíli město Wroclaw. Zajímavé město, plné turistů, a spousty nádherných památek.
Nejvíce se mi líbily kostely s propracovanou vnitřní výzdobou. A ta barevná vitrážová okna!
Navštívili jsme také trhy, kde se dalo koupit snad úplně vše. A za docela přiznivé ceny. Opravdu pastva pro oči.
Udělala jsem si radost a koupila jsem si novou peněženku, jelikož ta stará se mi již rozpadala.
Ve čtvrtek byla na programu celodenní návštěva farmy. A ta byla úžasná.
Sposta zvířat - kozy, ovce, mohli jsme je nakrmit. Také byla možnost projížďky na koni, ale já se nakonec s jednou skupinkou svezla v koňském spřežení. Úžasný zážitek, a vůbec mi nevadilo, že spřežení trochu při jízdě nadskakovalo.
Byla to legrace. Oběd byl úžasný, vařila jej manželka pana majitele, a musím říci, že jsem se již dlouho tak dobře nenajedla.
Večer jsme šli ještě na noční procházku Opolí, kde jsme se šli podívat na nádherné barevné fontány. Vzpomněla jsem si, že jsem něco podobného kdysi viděla v Bratislavě.
A už tu byl pátek - dnes jsme ráno po snídani vyrazili domů.
V Opoli se mi líbilo, až na postele a nepříliš kvalitní jídlo. Ale člověk má být vděčný za vše dobré, co si může na výletě užít.
Doufám, že se Vám dnešní článek líbil, o tomto výletu se ještě okrajově zmíním v jednom článku.
Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Velká omluva

2. června 2018 v 9:40 | Eliss
Všem se moc omlouvám, ode dneška do 9.6. tu nečekejte žádné články.
Jedu totiž na takovou malou poznávací dovolenou do Polska. Bude se mi moc stýskat, a doufám že i nadále zůstanete věrni mému blogu.
Děkuji, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Tráva avatar

Knižní recenze 79 Právo nálezce

31. května 2018 v 15:54 | Eliss
Autor: Stephen King
Žánr: Krimi, Drama
Mé hodnocení: 90%
Obsah: John Rothstein je známý a oblíbený spisovatel, zejména díky svým třem románům s Jimmy Goldem, Běžec, Běžec v akci a Běžec zpomaluje. Třetí z románů skončil pro některé čtenáře velmi nešťastně.
Tak nešťastně, že jsou schopni i zločinu.
Morris Bellamy miluje Jimmyho Golda, a konec třetího dílu jej rozčílil tak, že nebohého spisovatele vypátrá a zabije.
Při tom mu odcizí i velkou částku peněz a zápisníky plné povídek, které ukryje do kufříku a pro jistotu na nějakou dobu zakope na opuštěném místě.
Jenže ke své obrovské smůle je hned ten večer zatčen policií. Paradoxně ale ne za vraždu, ale za jiný zločin, kterého se dopustil v opilosti.
Na velmi dlouhou dobu skončí ve vězení.
Pete Saubers bydlí v malém domku se svou sestrou a rodiči. Nemá to zrovna jednoduché, jeho tatínek je nemocný, před několika týdny jej nějaký šílenec málem zabil u Burzy práce.
Jednoho dne, při toulkách lesem, zakopne o starý kufr, který je zahrabaný pod kořeny. To, co je v něm, může pomoci jeho rodině dostat se z nejhoršího. Pete si tedy začne počínat jako neznámý dárce a přijde na způsob, jak peníze poslat rodičům.
Ale co když se přijde na to, kdo peníze posílá?
Morris Bellamy se nakonec dočká vytoužené svobody, a jako první zamíří ke svému pokladu. Ale ten zmizel!
Morris je šílený vzteky, a rozhodne se vypátrat toho, kdo mu jeho nejcennější poklad ukradl...
Znovu se setkáme s detektivem Billem Hodgesem, jeho spolupracovnicí - neurotickou Holly Gibneyovou a Jeromem Robinsonem.
Kniha je pokračováním románu Pan Mercedes.
Hodnocení: Stephena Kinga mám ráda, zvláště jeho hororové romány a povídky.
První díl, Pan Mercedes, se mi velice líbil, a jedna z mých prvních knižních recenzí se týkala právě tohoto díla.
Druhý díl je volným pokračováním, ale přesto na události z prvního dílu navazuje.
Kniha se čte velmi příjemně, jako všechna díla od Kinga, nejsou tu hluchá místa a děj je nabitý zvraty a mnohdy velmi napínavými situacemi.
Na knižní databázi bylo v některých komentářích uvedeno, že čtenáři jsou zklamaní z toho, že se jim nedostalo další porce hororu, ale dramatu s prvky krimi.
Já osobně jsem však spokojená, a už mám rozečtený další díl série, Konec hlídky, na jehož recenzi se také můžete brzy těšit.
A co Vy? Máte rádi spisovatele Stephena Kinga? Nebo ne? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Právo nálezce

Kácení májky

29. května 2018 v 15:22 | Eliss
Od malička bydlím ve vesnici. A i když je naše vesnička malá, často se tu pořádají různé kulturní akce.
Patří mezi ně podzimní dožinky, obecní fotbal nebo již zmíněné kácení máje spojené s dětským dnem.
Dětský den jsem jako dítě milovala, je tam spousta soutěží o bonbony, velký skákací hrad a skluzavka.
Je to pěkná tradice. Májka se postaví vždy měsíc před konáním kácení. Její vrcholek je krásně ozdobený červenou vlaječkou a pentličkami.
Májku vždy kácí starosta a místostarosta sekyrami. Po jejím dopadu na zem soutěží místní muži v tom, kdo nejrychleji doběhne k vlaječce a strhne ji. Vlaječka se pak vymění za lahev dobrého alkoholu.
Tato akce má u nás dlouho tradici a osobně ji mám velice ráda, ačkoliv nejsem moc společenský člověk.
Letošní kácení má být ve slavnostním duchu. Hřiště, kde se májka kácí, prošlo asi roční rekonstrukcí z důvodu, že nějaký blázen rozjezdil hřiště autem a totálně jej zničil.
Fotbalové zápasy se musely konat v jiných obcích a celkově to bylo dost smutné, že někdo - nejspíše v opilosti - hřiště takovým hrozným způsobem zničil. Smutné.
Minulý víkend jsem byla s kamarádkou na fotbalovém zápase. A udivilo mě, že nikde nevidím májku.
Kamarádka mě však upozornila, že je vzadu, kousek za tribunou. Napadlo mě, že je to proto, aby padající májka nějak nepoškodila nový povrch hřiště.
Kácení má být tento týden v sobotu. Dnes jsem skončila ve škole brzy, protože jsem měla mít jen jednu hodinu, a ta ještě odpadla. Čili jsem šla do školy úplně zbytečně.
Ale protože autobus domů mi už dávno ujel, strávila jsem nějaký čas na recepci s paní recepční, se kterou se moc příjemně povídá, i když je trochu upovídaná.
Před desátou hodinou jsem vyrazila na autobus. Chodím rychle, takže jsem byla na nádraží s časovou rezervou deset minut.
Šla jsem tedy do čekárny, kde jsem se začetla do různých inzerátů.
Najednou mě vyrušilo zaklepání na rameno, až jsem se docela nepříjemně lekla. Otočím se - a tam moje nejlepší kamarádka Denisa.
"Ahoj, jdeš na cígo? Jedu na hodinu domů a pak zase do práce." Šly jsme tedy na travnatý plácek vedle nádraží.
A Denisa mi vzápětí sdělila velkou novinku. "Už jsi slyšela, že někdo kolem půlnoci pokácel májku? Soused vyběhl ven, slyšel rachot, ale už nestačil doběhnout toho kdo to udělal..." Denisa bydlí kousek od hřiště, takže to má přímo u zdroje.
Zůstala jsem na ni koukat s otevřenými ústy. To jako vážně? Které hovado napadne vzít si motorovou pilu a pokácet májku, jejíž kácení dělá radost spoustě dětem? A děti navíc ještě pomáhaly májku zdobit, vyráběly mašličky a určitě měly dobrý pocit ze své práce.
A pak někdo jde a prostě ji pokácí. Jen tak. Je mi z toho opravdu smutno, protože zkazil pěknou tradici a podívanou.
Kamarádka mi říkala, že kdysi se u májek v noci držela hlídka. Možná by nebylo od věci to znovu zavést...
Doufám, že obec tento nemilý problém vyřeší a sobotní kácení se přece jen uskuteční.
Co si o tomto myslíte Vy? Znáte tradici kácení májky? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše rozčarovaná Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Májka

Anorexie

27. května 2018 v 16:44 | Eliss
Před nějakou dobou jsem tu psala o svém problému s poruchou příjmu potravy.
Asii před dvěma lety to bylo nejhorší, při výšce 160 centimetrů jsem vážila 39,5 kilogramů. Dlouho jsem si tento problém nepřipouštěla, po návštěvě psychiatra jsem si vážnost svého problému začala pomalu uvědomovat.
Léky, které mi doktorka napsala, však nepomáhaly. Cítila jsem se sice psychicky lépe - nestresovala jsem se tolik s běžnými věcmi jako kdysi - ale na mou chuť k jídlu neměly žádný vliv.
Po jejich vysazení jsem zjistila, že mi způsobovaly nechutenství. Paráda. Kdybych se jich nezbavila, pořádně bych se dodnes nenajedla.
Z anorexie jsem se dostala sama, bylo to těžké, naučit se znovu dodržovat jídelní režim, užívat si chuť jídla a přestat si pročítat energetickou hodnotu každého výrobku.
Je to více než půl roku a doufám, že to vše je již za mnou. Opravdu nechci mít trvalé následky, jako je neplodnost nebo vypadané zuby.
Už tak se potýkám se zdravotními problémy, ale jídlo je můj přítel, potřebuji jej k životu, a pokud bych pokračovala v hubnutí, pravděpodobně bych zemřela. Taková je realita.
Ve třídě mám jednu spolužačku, říkejme jí třeba Karolína. Karolína je vysoká asi tak jako já, a o něco hubenější. Já aktuálně vážím 48 kilo, takže Karolína mohla mít tak 45.
Asi před půl rokem začala ve třídě vykládat, jaké má velké špeky, a že musí začít běhat. V duchu jsem si klepala na čelo a říkala si, jen ať nezačne blbnout.
A taky že začala. Teď může mít tak 42 kilo, vypadá jako smrtka, a nedávno tvrdila, jak nemůže nic jíst.
Pomyslela jsem si: To jsem také vypadala a chovala se tak příšerně? Karolína je ubytovaná na internátě, kde by jí nejspíš měli trochu kvůli jídlu hlídat. Jenže asi to moc nefunguje.
Minulý týden ve středu ji přeřadili na stejnou praxi, kde jsem já. Povídala si s mistrovou, a jen tak mezi řečí se jí pochlubila, že je anorektička. Ano, pochlubila. Připadala jsem si jako v říši divů.
A když začala Karolína ještě vykládat, že za chvíli skončí v nemocnici, protože má problémy se žlučníkem a pobolívá ji slepé střevo, získala jsem dojem, že na sebe chce nevhodným způsobem jen upozornit. Ale můžu se mýlit.
Mám totiž za to, že opravdové anorektičky si ani nepřipouštějí, že by mohly být anorektičkami. Já to tedy tak měla. Dlouhé měsíce jsem se této pravdě vyhýbala.
O přestávce jsem si Karolínu odchytila, řekla jsem jí, že jsem také nedávno měla anorexii, a doporučila jsem jí návštěvu odborníka. Bohužel si myslím, že si mou radu k srdci nevzala.
Víte, je mi smutno i z toho, když při brouzdání různými blogy narazím na pro-ana stránky.
Opravdu nevím, proč vedení tyto blogy nemaže, když je jejich zákaz - nebo to tak alespoň bylo řečeno na Srdci blogu.
Připadá mi smutné, když děvčata na tyto blogy píší své jídelníčky, které někdy obsahují jen vodu a trochu rohlíku, připadají si tlusté a ještě se v tom všem navzájem podporují s jinými nemocnými dívkami.
Prosím, pokud toto čte někdo, kdo má problémy s přijímáním potravy, navštivte co nejdříve lékaře a řešte to. Protože zdraví máte jen jedno a pokud si jej zničíte, nic Vás nezachrání.
Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný den se spoustou dobrého jídla, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Stop anorexia

Zajímavosti o zelenině

25. května 2018 v 11:20 | Eliss
V dětství jsem zeleninu velmi milovala. Jako přílohu k jídlu, ve formě salátů nebo jen tak syrovou ke křoupání.
Nejraději jsem měla kedlubnu, hrášek, mrkev, kukuřici a malá cherry rajčátka. Neměla - a nemám dodnes - ráda brokolici. Nevím proč, nechutná mi, a navíc mě odpuzuje i její nevábná vůně. Naopak miluji pórek, a pokud máme ve škole k obědu pórkový krém, nemůžu se jej nabažit.
Musím se přiznat, že poslední dobou zeleninu moc nekonzumuji. Ani nevím, proč se mi zprotivila.
Snažím se alespoň ve škole její nedostatek dohánět. Jenže, když je například k snídani kedluben, který mi sice nevadí, zato ale chutná uměle? Připadá mi, že tím, jak se mladé rostliny zeleniny všemožně přihnojují, už to není, co to bývalo.
Při nakupování je potřeba zeleninu probírat, aby tam náhodou nebyly shnilé kusy. Poučila jsem se z několika pytlíků shnilých brambor.
Ještě že mám babičku, která si na své zahrádce pěstuje bio zeleninu, a rozdíl v chuti i vzhledu je opravdu znát. Takovou domácí zeleninu si dám opravdu s chutí. Chutná mi česnek nebo různě upravený špenát.
Dnes jsem si pro Vás připravila několik zajímavostí o zelenině, které jste možná nevěděli!
1.) Chutí a vůní podporuje zelenina vylučování žaludečních žláz a žluči
2.) Hlavní součástí zeleniny je voda. U některých druhů může zastupovat i 90 procent celkového složení!
3.) Listová kapusta byla velmi rozšířena již v 6. století před naším letopočtem ve starověkém Egyptě
4.) Ředkvičky obsahují cennou hořčičnou silici, která způsobuje mírně palčivou chuť. Obsahují také velké množství vitaminu C
5.) Mrkev je nejbohatším zdrojem provitaminu A. Ve 100 gramech čerstvé hmoty je obsaženo až 10 miligramů provitaminu A
6.) Brambory byly do Evropy přivezeny v roce 1565 a dlouho se vyskytovaly jen v klášterních a královských kuchyních. Velmi se podílely na odstranění hladomorů a kurdějí
7.) Mezi zeleninu patří i Meloun vodní, který je zařazen v čeledi tykvovitých. Plody obsahují až 10 procent cukrů
8.) Česnek pomáhá při astmatu, snižuje krevní tlak a ničí krevní parazity
9.) V guatemalských horách se vyskytuje odrůda fazolu, který roste i v nadmořské výšce 2 500 metrů
10.) Celer obsahuje až 90 procent vody a má mít vysoké afrodiziakální účinky
To je z dnešních zajímavostí vše. Doufám, že se Vám článek líbil, a dozvěděli jste se něco nového.
A co Vy? Máte rádi zeleninu? Nebo ji konzumujete minimálně? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Zelenina kreslená

Knižní recenze 78 Odvrácená strana konce

23. května 2018 v 15:58 | Eliss
Autor: Michael Conelly
Žánr: Drama, Krimi
Mé hodnocení: 80%
Obsah: Harry Bosch se po třiceti letech u policie stal soukromým vyšetřovatelem v malém městečku San Fernando.
Nemá ani kancelář, své klienty si pečlivě vybíírá a bere jen opravdu zajímavé případy.
Zajímavým případem jej pověří i jeho nový klient, miliardář Whitney Vance. Ten je už na konci své životní pouti, má však jedno velmi důležité přání.
Někde ve světě je jeho dcera, kterou nikdy nepoznal, a ani neví, jak se jmenuje.
Ví jen základní informace o ženě, která s ním čekala dítě. Podaří se Harrymu nalézt ztracené dítě?
Hned na začátku pátrání se mu však někdo vloupá do bytu, a odcizí některé dokumenty.
Jako by toho nebylo málo, musí věnovat pozornost i jinému případu - neznámý muž přepadává a znásilňuje ženy, vždy v masce Freddyho Kruegera. Spolu se svou kolegyní Bellou Lourdesovou se pouští do hledání pachatele, tajně se však věnuje i hledání dědičky Vanceových miliard... Bude úspěšný?
Hodnocení: Knížka mě zaujala už od samého úvodu. Harry Bosch je velmi sympatický, děj nenudí, a líbí se mi i kombinace dramatu s krimi.
Pěkně je tu představeno i prostředí kalifornského San Fernanda i s mnohými nešvary.
I přes více než 400 stran jsem knihu přelouskala rychle, jsem spokojená, a rozhodně to nebylo mé poslední setkání s Harry Boschem.
Pokud máte rádi drama s kriminálními prvky, mohu doporučit!
A co Vy? Máte rádi tento typ literatury? Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro odvrácená strana konce

Facebook

21. května 2018 v 16:21 | Eliss
Před nedávnem proletěla médii zpráva, že data miliónů uživatelů Facebooku mohla být zneužita.
A to přes vyhledávání podle telefonního čísla či e-mailu. Moc sice nerozumím tomu, jak se to dá provést v praxi, ale budiž.
A údajně se dostalo ven až 90 miliónů osobních dat počínaje jménem a konče e-mailovou adresou. Tyto data pak mohla být použita například k různým reklamním účelům.
Náhoda asi nebude ani to, že podle spousty uživatelů se jim na Facebooku zobrazí reklama na stejnou věc, kterou chvíli předtím vyhledávali na internetu přes jinou stránku.
Podle některých teorií je hlavní investor této sociální sítě, firma In-Q-Tel, napojena na Ústřední zpravodajskou službu CIA právě za účelem sbírání informací. Je to celé jen výmysl lidí, kteří chtějí Facebook poškodit?
Svůj účet na Facebooku jsem si založila na konci roku 2009. Byla jsem zrovna v osmé třídě, a spolužáci kolem nadšeně probírali Facebook a to, jak je úžasný. Dlouho jsem se této sociální síti bránila, dokonce jsem si cíleně vyhledávala anti články házející na Facebook špínu. No, ale nakonec jsem si jej také založila, a stala jsem se jím doslova posedlá.
Ve třinácti jsem opravdu ještě moc rozumu neměla. Začala jsem si přidávat samé cizí lidi, chtěla jsem tak dosáhnout co největšího počtu přátel. Přidávala jsem si i cizince, a pak jsem si s nimi psala lámanou angličtinou.
Když si na to dnes vzpomenu, opravdu se stydím.
Mimo to jsem také hrála různé hry, farmu, akvárium s rybičkami a mnohé další. Dnes mě to opravdu nebaví a otvírá se mi kudla v kapse, když mi někteří přátelé stále posílají pozvánky do těchto her.
V roce 2012 jsem si Facebook zrušila. A cítila jsem se neuvěřitelně volně, když jsem se zbavila závislosti na něm, trávila jsem více času jinými aktivitami a vůbec mi nechyběl.
Jenže bohužel, účet se stejně nikdy nesmaže. Pouze se deaktivuje a je možné jej kdykoliv obnovit.
Tak jsem to udělala v roce 2013. A to ze začátku jen proto, abych byla více v kontaktu se svým přítelem, který často kvůli své práci cestuje, a přece jen zprávy na Facebooku jsou zdarma.
Nejprve jsem si smazala všechny cizí lidi z přátel - a byla to docela fuška! Smazala jsem také některé vyloženě trapné fotografie, které jsem jako menší sdílela.
Hry už mě dávno nebaví, Facebook používám jen k chatování s přáteli, založila jsem stránky i blogu, kam přidávám různé novinky, a občas sdílím nějakou fotografii, nejčastěji když se někomu ztratí zvířátko a tímto způsobem se jej snaží najít.
Moje bývalá spolubydlící z internátu je velká drbna, a pamatuji si, jak každý den projížděla Facebook a informovala mě kdo se jak vyfotil, kdo se s kým rozešel a kdo otěhotněl.
Píše mi alespoň jednou měsíčně, jak se mám, co přítel, jestli jsem těhotná, jak se mi líbí v práci a podobné důležité věci... Je to opravdu otravné, a já bych si k nikomu podobné vlezlé chování nedovolila.
A pořádně praštěné je i to, že někdo založí profil svému mazlíčkovi, novorozenému dítěti nebo se vydává za celebritu. A nejhorší je, že lidé tomu věří, a někdy kvůli své hlouposti přijdou o spoustu peněz.
Facebook tedy mám, ale snažím se být opatrná ve sdělování svých soukromých informací a dávám si dobrý pozor na to, koho si potvrzuji do přátel. Jak se říká - dobrý sluha, ale zlý pán...
A co si o tomto myslíte Vy? Máte profil na Facebooku? A stalo se Vám někdy, že si Vás chtěli do přátel přidat cizí lidé? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Facebook parody

451 stupňů Fahrenheita 1966

18. května 2018 v 22:10 | Eliss
Varování: Článek může obsahovat, byť nechtěně, spoilery!
Tento snímek jsem viděla již před pěti lety, včera jsem si jej ale pustila znovu a opět mě z něj až nepříjemně mrazilo.
Četla jsem i knižní předlohu, kterou napsal skvělý spisovatel Ray Bradbury. Dojmy z knihy i z filmu jsou úžasné.
Hned na začátku mě zarazilo to, že titulky - kamera, režie - jsou odříkávány, ale nejsou vůbec psané, jak to bývá u jiných snímků. Toto má však svůj důvod. Atmosféru dotváří i barevné střídající se záběry na televizní antény, které působí stísněným dojmem.
Po titulcích následuje záběr na krásný hasičský vůz, na kterém hrdě cestují příslušníci požárního sboru. Kteří mají ale trochu jiný úkol než hašení požárů.
Jednotka hasičů začne ihned po příjezdu prohledávat dům. A hledá největší zlo, které tento systém zná. Knihy.
Psané slovo je totiž přísně zakázáno. A taková kniha se dá schovat velmi důmyslně! Třeba do toustovače,, do baru místo alkoholu nebo jako originální výplň televize. Knihy jsou pak likvidovány - a to ohněm, nejlépe plamenometem.
Mimochodem, 451 stupňů Fahrenheita je teplota, při které začíná hořet papír.
Hlavním hrdinou našeho příběhu je Guy Montag. Požárník, který je oddaný své práci, a nyní se mu dokonce přibližuje možnost povýšení. Má pěkný dům, krásnou ženu Lindu a pokud má volno, nejraději pečuje o trávník a večery tráví sledováním telestěny a "duchaplných" pořadů. Nebo "čtením" novin. Které jsou obrázkové a bez jediného písmenka.
Jeho rutinu a spokojený život však přeruší setkání s mladou učitelkou v mateřské školce Clarissou.
Montaga zaujme její otevřenost. A položí mu důležitou otázku. "Čtete knihy, které pálíte?"
Odpoví, že samozřejmě ne. Je to přeci zakázané.
Jejich cesty se rozdělí, ale Montag nemůže na Clarissu zapomenout. A také na její otázku. Proto jednoho dne neodolá, a jednu knihu si tajně schová do tašky. Doma ji pro změnu skryje ve ventilaci a v noci, když manželka usne, si jde číst.
Pozná úžasný svět, který je skrytý v knihách. A nezůstane jen u jedné jediné knihy.
Montag si je vědom toho, v jakém nebezpečí se ocitá, ale copak může přestat poznávat krásný svět literatury?
Práce jej pomalu přestává naplňovat, a těší se z nového sblížení s krásnou Clarissou... Jak ale mohou skončit rebelové proti zbytku světa?
Výsledek obrázku pro Fahrenheit 451
Než jsem viděla film, četla jsem knihu. Která mě uchvátila. Film je ovšem také dobrý, předlohy se drží vcelku věrně.
Dokázali by jste si představit svět, ve kterém nejsou žádné knihy? Není uznáváno psané slovo, jen obrázky? Nemohla bych žít v takovém světě. Vźdyť přece psaný text a knihy jsou nejen důležité, ale i krásné!
Při scénách s pálením knih mnou zmítaly nepříjemné pocity. Ono vidět díla jako Lolita, Jana Eyrová, Pýcha a předsudek, dokonce i Osudy dobrého vojáka Švejka, jak hoří na popel, není zrovna veselé.
V životě bych knihu nevyhodila, natož zapálila. Pálení knih je největší zločin proti intelektu.
Film se mi líbil, ale pevně doufám, že zůstane jen science fiction a nikdy, nikdy se jeho hrůzné ztvárnění nepromítne do reálného světa.
Už i to, že spousta mých vrstevníků nikdy nepřečetla jedinou knihu, je velmi smutné. Nevydržím bez čtení ani jediný den - musí mi být hodně zle, abych si nečetla. A to se mi stalo jen dvakrát v životě.
Film je na svou dobu pěkně ztvárněný, chválím i povedené triky a realistické dialogy.
Na čsfd.cz má film aktuálně 79 procent, která jsou zasloužená. Snímek nenudí, dialogy jsou zajímavé a duchaplné, dočkáte se citací z některých zajímavých děl a uvidíte svět takový, jaký by nikdy neměl být.
Mohu film i knihu velmi doporučit. I přes délku stopáže 112 minut uběhne neskutečně rychle. A zanechá velký námět k přemýšlení. A vůbec nevadí, že snímek je starý více než půl století. Právě naopak.
A co Vy? Viděli jste film, nebo jste četli knihu? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro 451 stupňů fahrenheita

Český den proti rakovině

16. května 2018 v 11:15 | Eliss
Dnes mám volno ve škole, protože spousta předmětů, na které chodím, odpadla z důvodu konání maturitních zkoušek.
Studuji kuchaře - číšníka, a protože mám již hotový obor pekař, chodím jen na odborné předměty.
Přesto jsem ale ráno vstala dřív a vyrazila autobusem do města, abych si dala v kavárně nějakou dobrou snídani a můj oblíbený anglický snídaňový čaj.
Domů jsem měla v plánu jet v devět hodin, takže jsem musela trochu pospíchat, abych to stihla.
Při odchodu z kavárny jsem prošla přes náměstí. A v tom jsem zahlédla dva žáky ze školy, které znám od vidění, možná jsme spolu párkrát prohodili pár slov na praxi.
A také jsem si všimla, že na sobě mají žlutá trička a v ruce drží letáčky. Oba si mě hned všimli a začali na mě mávat.
"Jé, ahoj, pojď za námi, prodáváme tady kytičky!" Šla jsem tedy k nim a zeptala jsem se, co že to tedy prodávají.
"Dnes je český den proti rakovině. Prodáváme tady ty kytičky, a výtěžek půjde Lize proti rakovině. Za chvíli máme zkoušky a ve škole se toho už moc nedělá, tak jsme se zapojili."
Kytička stála dvacet korun. Řikala jsem si, že to mi už asi nevyjde, přeci jen sebou moc peněz navíc nenosím a vždy mi zbydou jen drobné.
Ale nakonec jsem vyhrabala v peněžence čtyři pětikoruny. Poslední. Pěkná náhoda, že?
Peníze jsem vhodila do kasičky a dostala jsem žlutou připínací kytičku a letáček. Ten jsem si po cestě domů v autobuse přečetla.
Týká se zejména rakoviny tlustého střeva a konečníku. V celé České republice se objeví ročně téměř 8000 případů, a bohužel více než polovina pacientů zemře jen proto, že podcenili prevenci a přišli k lékaři příliš pozdě.
Přitom od roku 2000 jsou lidem od 50 let posílány zvací dopisy k absolvování jednoduchého testu na skryté krvácení ze stolice. A navíc od 50 let máte nárok na jedno vyšetření ročně zdarma! Tak proč toto nebolestivé vyšetření nevyužít?
Bohužel na vyšetření se dostaví jen 30% oslovených lidí. Není to škoda?
Pokud budu mít v pozdějším věku možnost, rozhodně se tohoto vyšetření zúčastním. A jsem ráda, že jsem alespoň dvacetikorunou mohla přispět na dobrou věc.
Liga proti rakovině Praha šíří nádorovou prevenci, zlepšuje kvalitu života onkologických pacientů a podporuje onkologický výzkum.
Pokud jste si nestihli koupit kytičku, je tu možnost poslání dárcovské SMS a koupě tzv. e-kytičky. Stačí na číslo 87 777 poslat SMS ve tvaru DMS KVET 30 a cena této zprávy je 30 korun, a Liga proti rakovině obdrží 29 korun.
Tak co, koupíte si kytičku, nebo pošlete dárcovskou SMS? A co si o sbírkách pro prevenci nemocí myslíte?
Napište mi do komentářů! Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Český den proti rakovině

Knižní recenze 77 Maigret a sobotní návštěvník, Maigret a případ slušných lidí

14. května 2018 v 19:38 | Eliss
Autor: Georges Simeon
Žánr: Krimi
Mé hodnocení: 75%
Obsah: Maigret a sobotní návštěvník se týká jednoho podivného návštěvníka na nábřeží Zlatníků.
Několikrát týdně pravidelně sedává před kanceláří Maigreta s tím, že s ním potřebuje mluvit. Než se k němu však Maigret dostane, muž pokaždé zmizí.
Toho sobotního večera Maigret skončí v práci o něco dříve a těší se na sledování filmu a dobrou večeři s manželkou.
Když však přijde domů, čeká na něj překvapení. Paní Maigretová mu sdělí, že v obýváku na něj čeká cizí muž.
A není to nikdo jiný než podivný návštěvník čekárny!
Představí se jako Léonard Planchon a začne Maigretovi vyprávět podivný příběh. O tom, jak chce zabít svou ženu a jejího milence. Léonard vlastní malou malířskou firmu, a manželčin milenec Prou je dokonce jeho podřízený.
A protože Léonard je povahou dobrák a introvert, nechává se od své ženy a milence šikanovat, až jej nakonec vykážou na staré lehátko v obýváku. A to vše snáší jen kvůli své milované dceři Isabelle.
Maigret však nerozumí tomu, co po něm Léonard požaduje. Má jej snad zatknout za myšlenky na vraždu? Nebo chce jen radu a pochopení?
Muž brzy v rozpacích opouští Maigretův byt. Tomu však nedá příběh sobotního návštěvníka spát a je jisté, že se pokusí mu pomoci. Jen jestli pro někoho nebude již příliš pozdě...
V Maigretovi a případu slušných lidí je Maigret přivolán k záhadnému úmrtí Reného Josselina, bývalého majitele podniku vyrábějícího papírové krabice, který se rozhodl odějít do penze. A aby měl úplný klid, prodal firmu svým dvěma bývalým podřízeným.
René je nalezen ve svém bytě v křesle, zastřelen dvěma ranami z revolveru. Jeho manželka s dcerou byly v divadle, takže mají neprůstřelné alibi.
Kdo však mohl chtít zabít muže, který neměl nikdy s nikým konflikty a byl přímo předlohou pro dokonale slušného člověka?
Maigret rozplétá klubko událostí a brzy zjišťuje, že nic není takové, jaké se to na první pohled zdá...
Hodnocení: Mé již několikáté setkání s Maigretem, a znovu velká spokojenost.
Při čtení prvního příběhu jsem si hned na začátku říkala, že zápletka je přece jasná, že mě nic nemůže překvapit. Ale to jsem se mýlila! Opět velmi zajímavé budování zápletky a nečekané odhalení souvislostí a postupné odkrývání kostry případu. Příběh opět nezklamal.
Maigret a případ slušných lidí je také velmi zajímavý. Líbí se mi, jak si Maigret dovede za každé situace udržet důstojnost, ale přitom neztrácí nic ze svého cítění s obětmi i pachateli. Při čtení Maigretových příběhů mám zvláštní pocit nostalgie, a velmi ráda se ke svému oblíbenému detektivovi vracím.
Rozhodně mohu doporučit všem milovníkům staré dobré detektivky.
A co Vy? Máte knižní dobrodružství s Maigretem, nebo jeho filmové zpracování?
Napište mi do komentářů! Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro Maigret a sobotní návštěvník

Výzva - Psí svět a my

12. května 2018 v 10:11 | Eliss
Tímto článkem se účastním výzvy od Kitty z blogu diviznacka.blog.cz. Doufám, že se Vám článek bude líbit a zapojíte se do výzvy také!
Ležím pod peřinou, stulená do klubička. Poslouchám přitom její pravidelný dech. Najednou se intenzita dýchání změní a ozve se zamrčení. Je vzhůru! Moje panička přežila noc v pořádku!
Rychle se deru z peřiny ven, obejdu paničku a skáču jí na hrudníček. Ahoj, paničko, dobré ráno! Venku už je světlo, tak to se mnou musíš jít čurat a dát mi do misky něco moc dobrého!
Panička se směje, hladí mě po hlavě, říká mi, že jsem její zlatíčko. Radostně jí olíznu obličej, vrtím ocáskem a skáču dolů z postele. A neodpustím si krátké štěknutí.
Tak už vstávej, paničko! Musím čurat! A panička konečně vstává, bere si na sebe mikinu a jdeme ven.
Venku to já mám moc ráda! Je tam travička, na kterou čurám, spousta nových vůní a někdy je tam i Arny, můj kamarád od sousedů! Abyste rozumněli, já nemám pejsky moc v lásce. Ale Arny je menší než já, tak se ho vůbec nebojím. Ale na cizí pejsky já štěkám! I na cizí lidi, aby náhodou někdo z nich nechtěl ublížit paničce! Ať si na mě všichni dávají pozor!
Po chvilce čmuchání si vybírám místo před velkým obrem, kterému panička říká auto. Auto je taková pěkná věc. Když je doma paniček, všichni do toho auta vlezeme a auto nás přemístí do obchodu. Obchod je fajn, paničci si z něj vozí maso a jiné dobroty zabalené v různých obalech! A mě někdy také něco dobrého koupí! Nejraději mám Schmackos, ten já už poznám, a vždycky si na něm moc pochutnám!
Vykakala jsem se před tím autem. Panička se trochu mračí, bere moje hovínko do sáčku a nese ho domů, kde ho hodí do veliké roury a hovínko plave pryč. Nejde mi do hlavy, proč nosí panička moje hovínko domů?
Když se totiž vykakám doma, hrozně křičí! Ale musím se pochlubit, že jsem moc hodná! Už dva roky doma nekakám ani nečurám. Když jsem byla menší, zničila jsem čuráním celý koberec, a paniček se moc zlobil! Tak jsem se naučila, že musím vždycky ven, a to i když venku spapám hodně trávy a chce se mi blinkat.
Po příchodu domů mi panička konečně dává do misky dobrotu. Říká tomu psí paté. Je mo jedno jak se to jmenuje, ale je to moc dobré!
Najím se a vracím se do postele. Panička chce ještě spát, ale vždyť už je den! Už se nemá spát!
Skáču z postele a beru si gumového pavoučka. To je moje nejoblíbenější hračka! Panička někdy přijde domů, v tašce má nějakou gumovou nebo plyšovou věc, a to je pro mě! Jenom pro mě! Mám moc ráda svoje kamarády.
Vracím se za paničkou a když pavouka pořádně zmáčknu, dělá legrační zvuky! Ale panička je někdy po ránu protivná.
Říká mi: "Žofinko, panička chce spinkat. Bež si hajnout!" Takže já se jmenuji Žofie. Nejčastěji mi říkají Žofinko, ale když zlobím, jsem Žofie nebo dokonce Žofina! Ale já moc nezlobím. Asi před rokem jsem paničkovi snědla snídani, když šel na tu místnost, kam dávají moje hovínka. Udělal si vajíčka s voňavým salámem! No rozumíte tomu, že jsem to musela sníst. Nechal mě tam s tou dobrotou úplně samotnou!
Paniček se moc zlobil, křičel a dokonce mi dal trochu na zadek. Bylo mi to líto, pak jsem se šla paničkovi omluvit.
Od té doby vím, že co je na stole, se nejí! Jen pokud mi paničci dají sami.
Ale panička má dnes dobrou náladu. Hraje si se mnou, háže mi pavoučka po ložnici a něco zajímavého mi povídá.
Že paniček se už brzo vrátí z ciziny a bude si s námi hrát. Pániček, toho mám taky moc ráda! Když se vrací domů z práce, někdy ho radostí trochu počuram. Ale páníčkovi to nevadí.
Říká mi, že jsem jeho Žofinka, jeho miláček! A já schválně panička olizuji po obličeji, aby to viděla panička, jak se máme rádi!
Ale panička se tomu jen směje.
Během dne panička vaří něco dobrého. A já sedím v kuchyni na židli, na své podušce a hlídám, co s tím masem provádí!
Někdy dostanu kousíček tlustého za odměnu. Že jsem hodná a neštěkám.
Když je jídlo hotové, panička se nají, mě dá taky něco dobrého a po jídle jdeme ven. Dostanu takovou věc, které se říká vodítko.
To já mám tuze nerada, ale zase na druhou stranu i ráda, protože to znamená, že jdeme na procházku!
Dnes panička bere velkou tašku s věcmi, kterým říká odpadky a vysvětluje mi, že je musíme dát do kontejnerů s tříděným odpadem. Co je třídit, to tedy nevím, ale některé ty věci krásně voní po jídle!
A konečně jsme venku! Všde je spousta travičky, kde můžu čurat. Po cestě potkáváme cizí lidi, a na ty já štěkám. Nikdo cizí se nesmí k mé paničce ani přiblížit! Někdy se mi smějí a říkají, že jsem malý zabiják.
Panička háže věci z tašky do těch velkých beden, což jsou kontejnery. Ještě že tam někdy nehodí i mě!
Ale to by mi panička neudělala. Má mě moc ráda a já ji také.
Když se vrátíme domů, panička myje nádobí a pak si sedne do křesla před velkou černou věc. Tu zapne, a jsou na ní hýbající se obrázky! Někdy tam dokonce slyším i štěkat pejsky!
Ležím s paničkou, která mě objímá jednou rukou, a pomalu usínám. Na necelý prožitý den je to spousta dobrodružství, no ne?
PS: To na té fotce jsem já! Paničce se tato fotka moc líbí, říká, že se na ní tvářím jako ten největší zabiják.
To bude pro dnešní článek vše. Doufám, že se Vám líbil. Těším se na Vaše komentáře a doufám, že se do výzvy u Kitty zapojíte také!
Děkuji Vám za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥ a Žofinka!

Neskutečný hyenismus

10. května 2018 v 13:02 | Eliss
Brzy to bude již sedm let, co zemřel můj táta. Bylo mi pouhých sedmnáct let, a byla to ta největší rána v mém životě.
Čas sice rány trochu zacelí, ale nejde úplně zapomenout. A ani nechci zapomenout na krásné okamžiky strávené s tátou.
Každý měsíc zajdu alespoň jednou na hřbitov, koupím tam třeba věnec, ale nejvíce jsem si oblíbila různé kamenné dekorace - andělíčky, srdíčka nebo různá zvířátka.
Někdy koupím jen obyčejnou svíčku, ale mám ráda ten rituál, že alespoň něco donesu. Tátu jsem měla velmi ráda a toto je poslední věc, kterou pro něj můžu udělat.
V březnu jsem koupila malou sošku andělíčka a dala ji na hrob.
Dnes, protože jsem měla kontrolu u lékaře a nešla jsem do školy, jsem procházela obchůdky, a do očí mi padlo krásné kamenné srdíčko. Nebylo moc drahé, tak jsem jej koupila. Prodavačka mi jej ještě zabalila do papíru. Což bylo moc milé.
Hřbitov máme až na kraji města, a je to pěkný výšlap.
Po příchodu na hřbitov jsem musela ještě zdolat docela příkrý sráz. Hned naproti hrobu mého táty je pohřbená jedna stará cikánka. Její místo posledního odpočinku je opravdu nevkusné. Celý je pokrytý umělými květinami, které jsou již špinavé, polámané a nepěkně vybledlé. Opravdu, katastrofa.
Ale to jsem trochu odbočila. Při pohledu na tátův hrob mě něco zarazilo. Zprvu mi to nedocvaklo.
Vytáhla jsem z batůžku srdíčko a chystala se jej položit k náhrobku, když v tom mi to došlo. Nebyl tam ten andělíček.
Zamračeně jsem se podívala i za květináč s fialovou rostlinkou, ale nic. Nebyl ani v přihrádce na svíčky.
Moje babička chodí na hřbitov každý druhý den. Tak jsem jí tedy zavolala, a ptala jsem se, co se stalo s tím andělem.
Babička byla celá udivená. Žádného anděla tam vůbec neviděla.
Možnost, že by jej shodil vítr, je prakticky nulová, a na jiný hrob jsem ho taky nepoložila, to jsem si jistá.
Můj závěr je ten, že anděla někdo ukradl ještě ten den, kdy jsem jej dala na hrob.
A já si říkám. Co je to za člověka, který něco ukradne z cizího hrobu? Která - s odpuštěním - svině - si toto dovolí? Každému, kdo toto udělá, bych nechala useknout obě ruce. Aby to už víckrát neudělal.
Pokud jdu hřbitovem a vidím, že něco je převržené, spravím to do původní polohy.
Ale v životě bych si nedovolila z místa posledního odpočinku něco odcizit. Tito lidé jsou pro mě odpornými hyenami. Jak může někdo drze položit na hrob svého blízkého něco ukradeného? Nebo si to vzít domů?
Babička mi volala asi za hodinu, že je na hřbitově, a srdíčko tam leží. Schválně jsem jej dala trochu za květináč, aby nebylo tak nápadné. Doufám jen, že tam vydrží...
Je mi opravdu smutno z toho, že někteří lidé jsou tak odporní. Už abych měla strach na hrob něco pěkného koupit.
A to jsem zrovna dnes měla podivné, velké nutkání se na hřbitov vypravit. Možná mi tak táta dával najevo, že něco není v pořádku, a mám se přijít podívat...
Je mi opravdu smutno z lidí, kteří se takto chovají. Ale každému se jeho chování jednou vrátí...
Co si o tomto myslíte Vy? Stalo se Vám něco podobného? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný slunečný den, Vaše smutná Eliss ♥
Výsledek obrázku pro kamenné srdce

Knižní recenze 76 Alfa

8. května 2018 v 9:18 | Eliss
Autor: Jasinda Wilderová
Žánr: Erotický, Romantický
Mé hodnocení: 40%
Obsah: Kyrie St. Claireová přišla o práci, jelikož ji její nadřízený sexuálně obtěžoval.
A to je to nejhorší, co se jí mohlo stát. Její mladší bratr studuje na univerzitě, kde není školné zrovna levnou záležitostí, a navíc musí platit obrovské částky za svou mámu, která je v sanatoriu pro duševně nemocné.
Máma onemocněla po smrti Kyriina otce, který byl zavražděn neznámým pachatelem. Kyrie tak převzala odpovědnost za chod domácnosti a péči o své dva příbuzné.
Ale jak to udělá, když přišla o práci? Navíc po příchodu domů zjistí, že jí odpojili elektriku. Pekelná smůla...
Při procházení pošty ji však čeká velké překvapení. V obyčejné bílé obálce najde šek na deset tisíc dolarů! A na řádku pro poznámku je jen jediné slovo: Ty.
A tak to jde každý měsíc. Stejná obálka se stejným šekem.
Po roce však kdosi zaklepe na dveře. Nastal čas splatit dluh. Kyrie se nechá odvězt neznámým mužem na letiště, a ocitá se v novém, luxusním prostředí. A seznamuje se i se svým dárcem šeků, tajemným Rothem.
Co je zač, proč si vybral právě Kyrie a co vše po ní bude chtít na oplátku? To se po přečtení knihy velmi brzy dozvíte!
Hodnocení: Knížku jsem si vypůjčila od své nejlepší kamarádky. Je také velká čtenářka, ale má úplně jiný vkus než já.
Čte převážně jen romantické, nebo erotické romány. Já tento styl nemusím, přesto jsem si po dlouhém pátrání v její knihovně vybrala tento titul.
No, a místo erotického románu se mi dostalo sci-fi s prvky erotiky a románu. Chápu, že v sexu se dá experimentovat a zkoušet vše možné. Ale Alfa je prostě příliš nereálná.
A ono je také únavné dokola číst o výkřicích slasti, velkém vyvrcholení nebo obrovských rozměrech Rothovy chlouby.
Za mě opravdu ne. Ale kniha si své čtenářky určitě najde, zvlášť v kategorii patnáct a méně let. Věřím tomu, že kdybych byla na základní škole, knížku bych zbožňovala.
Takhle tedy musím dát hodnocení pod padesát procent.
A co Vy? Máte rádi erotické romány? A četli jste Alfu? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro alfa jasinda wilder
 
 

Reklama

Výsledek obrázku pro kniha ti sluší