Natírat celý svět na bílo...

10. listopadu 2019 v 13:56 | Eliss |  Moje kecy
Dnes jsem se dostala k jednomu asi rok starému video. Jednalo se o kousek z vysílání pořadu rádia Frekvence 1, který zrovna moderoval Luboš Xaver Veselý.
V tom pořadu se zrovna probírala cenzura českých pohádek. Moderátor vyzýval diváky, aby zavolali a podělili se s ním o názor, který na celou situaci mají.
A za chvíli se do studia dovolal pan Marek z Prahy. Pan Marek soudí, že české pohádky jsou opravdu politicky nekorektní - hlavně tedy ty starší pohádky, a nejraději by je úplně zakázal, a v žádném případě by je nepouštěl dnešním dětem. Vhodné by bylo je třeba lehce upravit, a zejména ty pasáže, které jsou úplně mimo dnešní dobu.
Jako "nechutnou" zmiňuje českou pohádku, nechce ale uvést její název. Podle něj je tato pohádka opravdu velmi nekorektní. Moderátor chvíli pana Marka přesvědčuje, ať se nebojí, a řekne o co jde. Pan Marek svolí, ale předem upozorňuje, že se s danou citací neztotožňuje.
V pohádce Včelí medvídci se zpívá: "Nás by tak nejvíce vábilo, natírat celý svět na bílo. Motýla i jeho larvu, milujeme bílou barvu. Bílá, bílá, bílá, komu by se nelíbila? Bílá vrána, bílá noc, bílé není nikdy dost!"
Pan Marek začne zcela vážným tónem vysvětlovat, že podle něj je toto rasistické, a navíc se v závěru písničky dokonce zpívá: "Sluníčko se na vás bude zlobit." Což si pan Marek vysvětluje jako útok na komunitu tzv. "sluníčkářů."
Podle tohoto pána jsou tyto pohádky politicky nevyvážené.
Celý tento záznam pořadu z Frekvence 1 doprovází smích moderátora Veselého a zbytku štábu. Nejprve jsem měla dojem, že celé video je nahrané, ale ono ne. Pan Marek totiž mluví naprosto vážným tónem, a trpělivě vysvětluje své názory - trochu znejistí, když se mu štáb začne smát, ale rozhodně jej to nezastaví.
V dnešní době, kdy se vyrábějí panenky s neutrálním pohlavím, a rodiče vychovávají své děti genderově neutrálně - mají si samy zvolit, zda se cítí jako muž, či žena, je opravdu možné už úplně vše.
V dubnu tohoto roku proběhla na TV Prima debata o tom, že dětské pohádky jsou údajně příliš sexistické. Na základní škole v Barceloně odstranilo vedení školy ze školní knihovny kolem 300 dětských knih, protože byly údajně příliš sexistické. Problémy byl i s pohádkami Červená Karkulka či Šípková Růženka.
Knížky prý škodlivě ukazují postavení mezi mužem a ženou. Aha. Takže princezny mají mít místo šatů rytířskou zbroj, a jet si zachránit svého bezbranného prince?
Pohádky jsou podle paní z univerzity genderových studií "nudné." Jak se prý má dívka ztotožnit s princeznou, která kromě toho, žeje krásná, neřekne prý za celý příběh vůbec nic? Ženské hrdinky v pohádkách jsou prý velmi submisivní, a nečeká se od nich nic jiného, než že budou krásné.
Toto už mi připadá opravdu postavené na hlavu. Přemýšlí dítě sledují pohádku o krásné princezně nad tím, zda je genderově vyrovnaná, a jestli není náhodou princezna kýmsi utlačována? Ne. Dítě vidí prostě jen pěknou pohádku. Nic víc.
Zakletou pronceznu osvodí z věže statečný princ, a princezna mu šťastně padne do náruče, a prince si vezme za muže.
Podle paní z univerzity má mít princezna možnost volby! Nikdo se jí totiž nezeptal, zda si vůbec prince chtěla vzít...
Nezlobte se na mě, ale toto je příliš. Proč na univerzitě genderových studií vymýšlejí takové nesmysly? Na stránkách tohoto zajímavého studijního oboru se můžete seznámit se zajímavými předměty, které se zde vyučují.
Patří mezi ně například i historie feministických teorií, nebo přístupy v genderových studiích! A takoví lidé nám budou říkat něco o genderově nekorektních pohádkách?
Nezlobte se na mě, ale toto už hraničí s fanatismem. Proč nám někdo chce brát pěkné pohádky, hledat v nich jakési rysy sexuality či nerovnosti pohlaví, a zcela je přetvořit do něčeho odporného?
Je mi až úzko z představy, že je něco takové vůbec možné.
S těmito radikálními názory na gendrově někorektní pohádky nesouhlasím, a odsuzuji je. Nerozumím dnešnímu pohledu na svět, a nechci ani vědět, co tu nastane za takových sto let.
Co si o tomto myslíte Vy? Jsou české pohádky nekorektní? Nebo je to celé hloupost? A co si myslíte o písničce ze Včelích medvídků, nese znaky rasismu? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Výsledek obrázku pro včelí medvídci bílí¨
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se Vám filmy pro pamětníky?

Ano 70.8% (80)
Ne 15.9% (18)
Žádný jsem neviděl(a) 13.3% (15)

Komentáře

1 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 10. listopadu 2019 v 14:24 | Reagovat

Za první republiky rozpoutal Jaroslav Petrbok, ten "kopatel jeskyni" polemiku o pohádkách, kde napadl pohádky jako nevhodné pro děti.. Ozvali se obhájci hlavně sběratele pohádek, zapojil se F. X. Salda apod... Takže nic nového pod Sluncem... Jinak třeba v původní Princezně Princezně se zlatou hvězdou na celé se o Ladu uchází král, tedy vlastní otec... Není divu, že při natáčení filmové verze si tvrci vymysleli Kazisveta, král toužící po incestu se nezdá být korektní pro filmovou pohádku... Ale samozřejmě, nic se nama přehánět. Dnes kolikrát nevíme, kde končí ironie a nadsázka a co už je míněno vážně..

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 10. listopadu 2019 v 16:00 | Reagovat

Venca Dg kdysi napsal pohádku "Pivo nad zlato". A taky mu to neprošlo. Vystupoval v ní rumový mužíček.
---------------------------------------
A též se prý musel předělat Kocour Mikeš. V původní verzi ho unesli Cikáni.

3 Miroslav Skopal Miroslav Skopal | 10. listopadu 2019 v 20:04 | Reagovat

Že je bordel v politice a žijeme v zadluženém státě nikomu nevadí, ale pohádky by se měly předělat... Vítejte v Kocourkově... Ještěže jsem kocour Modroočko, budu se tam hodit do toho blázince.

4 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 11. listopadu 2019 v 7:04 | Reagovat

Nemyslim, že by cenzurování pohádek bylo nějak časté. Takže nic vážného. Jinak zase super výběr tématu.

5 Lee Lee | 11. listopadu 2019 v 8:19 | Reagovat

Úplně souhlasím. To, že u nás tahle šílenost ještě nejede na plné obrátky bohužel neznamená, že se není čeho bát. To, co se odehrává na západě, k nám sice doráží se zpožděním, ale obvykle doráží.
Slyšela jsem, že existuje i genderové čtení Homéra, takže je zjevně možné úplně vše...

6 Janinka Janinka | E-mail | Web | 11. listopadu 2019 v 17:26 | Reagovat

Pan Marek Hollar je buď bláznivý sluníčkář nebo hodně dobrý provokatér :D.

7 Lu Wild Lu Wild | Web | 11. listopadu 2019 v 20:55 | Reagovat

Achjo. Neříkejte mi, že nejsou jiné, důležitější, věci k řešení, než hanit pohádky. V nich jde přeci především o jedno - lásku a šťastný konec. A to mi politické/gendrově nevyvážené/rasistické nepřijde, právě proto, že přesně po tomhle touží každý. To, že máme prince a princezny a ne dva prince, no pardon. Navíc pohádky ukazují často doby minulé, tudíž vlastně zapadají, protože dřív opravdu nebyli dva princové zvykem.

8 tinka77 tinka77 | 12. listopadu 2019 v 18:31 | Reagovat

To sa snáď ani komentovať nedá- treba len dobre odložiť staré dobré rozprávkové knižky

9 Leník Leník | Web | 15. listopadu 2019 v 23:02 | Reagovat

Zdá se mi, že už lidé nemají co řešit, proto řeší takové hlouposti.
Dítě nad nějakým genderovým vyvážením určitě nepřemýšlí :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Výsledek obrázku pro kniha ti sluší