close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

Mezinárodní nekuřácký den

18. listopadu 2019 v 17:29 | Eliss |  Moje kecy
Na dnešní listopadový den připadá Mezinárodní nekuřácký den. Slavit tedy dnes mohou jak vyléčení kuřáci, kteří se zbavili své závislosti, tak i lidé, kteří kouřit nikdy nezačali.
Tak nějak nevím, do jaké skupiny se zařadit - kouřila jsem v patnácti letech, a jen z frajeřiny, ale jednalo se o záležitost trvající pár měsíců, přičemž jsem dým z cigaret ani pořádně nešlukovala.
Dnes je to pro mě pouhou úsměvnou vzpomínkou - cigaretu bych už opravdu nikdy do úst nestrčila.
Můj přítel je kuřák, ne sice tak moc silný, ale přesto si několikrát denně zapálí - jednou vykouřil za den i čtyřicet cigaret, když měl nějaké osobní problémy - ale i tak vykouří tak patnáct cigaret.
Už několikrát zkoušel s cigaretami přestat, ale bohužel neměl nikdy dostatečně silnou vůli na to, aby to dotáhl do konce.
Osobně mi to vadí, soužití s kuřákem není mnohdy jednoduché, sice většinou kouří venku nebo u otevřeného okna - večer jde pěkně vidět, jak se ten kouř, co přítel fouká ven, zase vrací zpátky - ale i tak se určitá část kouře vrátí do bytu, naštěstí to není tak hrozné.
Poslední dobou kolem sebe pozoruji spoustu mladých kuřáků, ale to je asi dlouhotrvající trend. Začít kouřit je asi jednodušší, než s tím skončit. Nedávno někde vyšel článek o tom, že lidé při odvykání kouření jen málokdy vyhledají lékařskou pomoc a mají pocit, že vše zvládnou sami, což je špatně.
Líbí se mi, že se již nemůže kouřit ve většině hospod a restaurací - nebylo nic příjemného mít ráno doma smradlavé oblečení od cigaret.
Cigarety nebo i tabák pěkně provětrají rozpočet - spotřební daň, která už je teď dost vysoká, má příští rok dokonce ještě vzrůst.
To je zase takový podivný úkon od státu - naoko chce bojovat s kouřením tím, že zdraží tabák, aby byl pro lidi méně dostupný, na druhou stranu ale počítá s tím, že si je lidé, kteří jsou závislí, tak jako tak koupí.
Je to začarovaný kruh, a kouřit přestane opravdu jen ten člověk, který to myslí vážně.
Teď přidám pár zajímavostí o cigaretách a tabáku:
1.) Jedna cigareta obsahuje téměř 4700 chemikálií - například benzen, kadmium, ale také olovo
2.) Na světě se denně vykouří téměř patnáct miliónů cigaret
3.) V České republice kouří více než třicet procent populace
4.) Ohroženi jsou i pasivní kuřáci, kteří jsou nedobrovolně vystaveni tabákovému kouři - často trpí například astmatem, ale mohou onemocnět i rakovinou plic - ročně zemře na následky pasivního kouření 600 000 lidí
5.) Kouření způsobuje přibližně čtvrtinu onemocnění srdce a cév
6.) Po osmi týdnech bez kouření se zlepšuje imunitní systém, po dvou týdnech se zlepšuje krevní průtok do rukou a nohou
Nikdy není pozdě přestat s kouřením, ale ještě lepší je nikdy nezačínat. Věřte mi, nestojí to za to.
A co Vy? Věděli jste, že dnes je Mezinárodní nekuřácký den? A jaký vztah k cigaretám máte? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥

Výsledek obrázku pro mezinárodní nekuřácký den
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se Vám filmy pro pamětníky?

Ano 60.9% (98)
Ne 21.1% (34)
Žádný jsem neviděl(a) 18% (29)

Komentáře

1 hrachajdice hrachajdice | Web | 18. listopadu 2019 v 18:05 | Reagovat

Nikdy jsem nekouřila a ani nemám v plánu začít . Kouř od kuřáků mi vadí .

2 TlusŤjoch TlusŤjoch | Web | 18. listopadu 2019 v 18:32 | Reagovat

Už jenom vítězný doutník po vítězném turnaji..

3 mojeverse mojeverse | E-mail | Web | 18. listopadu 2019 v 18:52 | Reagovat

Kuřáctví je obecně problém. Já jsem cigaretu držela v ruce jednou. Stalo se to tahle - měli jsem jít na noc, to je takové setkání příznivců scifi, a potřebovali jsme vyrobit kostým. Součástí kostýmu bylo i to, že měl jakoby být propálený kulkou. Ale jak to udělat? Cigaretou! Vyžebrali jsme s parťákem, taky nekuřákem, cigáro od jeho spolužáka. Jak ten se divil! Dva proticigaretoví moralisti. No a pak jsme se to snažili zapálit.. zapalovač jsme neměli, tak sirky. Celou krabičku jsem proškrtali, než jsme šli za známým mojí rodiny, vášnivým kuřákem, a říká mu: Hej, Libor, zapal mi cigáro (bylo mi 16). On se zalknul a říká: Nikdy! Ale já to nebudu hulit, já chci jen díry jako od kulek... nakonec nám je tedy vyrobil on...

4 tinka77 tinka77 | 18. listopadu 2019 v 22:01 | Reagovat

Sme zúriví nefajčiari ja aj môj manžel a u nás nefajčí ani nikto z rodiny

5 Jan Turon Jan Turon | E-mail | Web | 19. listopadu 2019 v 7:20 | Reagovat

V životě jsem vykouří jen několik cigaret a ještě většinou nrslukovsl

6 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 19. listopadu 2019 v 10:39 | Reagovat

Je dobře, že nekouříš. Tohle je vyloženě věc, která nemá vůbec žádné pozitivní/nutné účinky k tomu, aby vůbec existovala - u alkoholu se dá aspoň říct, že se s ním dá vařit, když už nic jiného, a u samotnýho alkoholu, že se s ním dá uklízet.
Ale ať si ostatní ničí zdraví zcela libovolně, mně je to fuk, mně vadí, když to mám dělat pasivně, protože mi to strašně smrdí. Nikdy jsem to ani nezkusila a v rodině o těch, s nimiž mám kontakt, vím, že kouřili kdysi jen táta a děda (oba přestali krátce po mém narození) a kouří můj bratr, ale s ním už se nevídám tak často, aby měl příležitost kouřit v mojí přítomnosti a on vůbec, i když to všichni víme, nekouří před rodinou.

7 King Rucola King Rucola | E-mail | 19. listopadu 2019 v 18:31 | Reagovat

Fajčil som 40 až 60 cigariet denne - podľa práce. Večer potom na relaxovanie 2 až 5 fajek, na sviatky ešte aj jednu-dve drahé cigary - to bol sviatočný pocit. Denne som zvyčajne športoval, aspoň dvakrát do dňa plával. Minimálne kilometer, všetky štýly. Autom so sa vozil do koncaj - na rozdiel od cisára-pána - aj na hajzel. Ak som mal čas, tak som išiel na “nordic-walking”, aj desať kilometrov, ináč pravideľne aspoň pol hodinu. Pil som 3-4 litre piva, niekedy aj p8r deci alkoholu. Víno menej, len k jedlu, pivo aj na lačno. Borovičku, vodku hneď ráno, aj bez kávy, aby som “zabil červa”!
Káv, silná, čierna bez ničoho na hektolitre - tú pijem aj dodnes...

Počas jazdy autom v njrúžovejšej nálade, práve sme odovzdali úspešne zaujímavý projekt, som dostal mozgovú mŕtvicu. Ešte som zabrzdil a vymenil sa s manželkou. V úrazovej nemocnici ma nejako vrátili medzi živých. Počas pobytu v luxusnej nemocnici - absolútna prvá trieda! - som si na cigarety a chlast ani nespomenul. Páni ošetrujúci profesori si spolu so mnou myslia, že tá mŕtvička mi vymazala mozgové centra pre fajčenie a alkohol.

Z veškerých nerestí mi zostala len zúrivá chuť užívať si zvyšok života. Pochopil som totiž konečne význam rčenia "lebo nevieš ani dňa ani hodiny"...

Tak “kuřáci a nekuřáci”, abstinenti, korheli a smilníci, obžierači, športovci a iní milí darebáci - follow me! Žijeme len raz  a k tomu ešte dosť krátko…

Namiesto PS: rysovať, kresliť, maľovať a klavír hrať s ňou ešte neviem, ale učím sa. Tá ľavá ruka to zvládla relatívne rýchlo - aj také sa dá, ak človek ešte žije...

8 Leník Leník | Web | 22. listopadu 2019 v 21:09 | Reagovat

Kouřit jsem zkusila, ale pouze ze zvědavosti. Nechápu, co na tom kuřáci vidí.:/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Výsledek obrázku pro kniha ti sluší