close
Vážení uživatelé,
16. 8. 2020 budou služby Blog.cz a Galerie.cz ukončeny.
Děkujeme vám za společně strávené roky!
Zjistit více

A zítra už nechoď, jo?

15. listopadu 2019 v 14:30 | Eliss |  Moje kecy
Včera odpoledne mi zavolal můj nejlepší kamarád Ivan, jestli mám čas a nechci jít na chvíli s ním a jeho kamarádkou Petrou chvíli do hospůdky. Váhala jsem, přeci jen jsem byla dnes ve škole, protože jsme se však už dva týdny neviděli a do telefonu zněl dost naléhavě, svolila jsem.
Ivan je o pět let starší než já, známe se přes rodinné známé, a často i s mým přítelem a jeho přítelkyní podnikáme grilovačky a různé takové akce.
Do hospůdky jsem dorazila o něco dříve, ale Ivan tam už seděl i s Petrou. Hned jak jsem se na Ivana podívala, dost jsem se zarazila - vypadal, jako by se mu zhroutil celý svět.
Objednala jsem si limonádu, vydala se ke stolu, pozdravila se s Petrou, a posadila jsem se vedle Ivana. Děsila jsem se toho, co uvidím, protože vypadal příšerně.
"Co se stalo?" zeptala jsem se přiškrceným hlasem.
"On mě podělal," řekl jenom, a pak bylo chvíli ticho. Usrkla jsem si limonády a čekala, až se kamarád rozmluví. Někdy je to nejlepší věc, kterou můžete udělat. A začal mi vyprávět příběh, nad kterým jsem kulila oči a dělalo se mi z něj fyzicky zle.
Ivan pracuje už deset let se svým bratrem Karlem. Oba jsou živnostníci, dělají tesařské a montážní práce. Je to taková práce všeho druhu. Vedoucím tohoto dua je Karel, protože on přišel na nápad s touto prací, má firemní auto a také nakoupil většinu nářadí - některé si ale s Ivanem koupil napůl.
Práce se jim dařila, u nás v okolí patří mezi vyhlášené pracanty, kteří dělají své řemeslo poctivě, a nešidí zákazníky.
Podnikli spolu i několik velkých akcí třeba v Praze, nebo i v cizině. Zkrátka jim to klapalo.
V úterý se Ivan s Karlem trochu pohádali. Nic velkého, jednalo se o hádku kvůli materiálu - tak to alespoň Ivan vnímal. Takových hádek už měli za sebou spoustu - myslím, že v práci je to docela běžné.
Ve středu musel Ivan zůstat doma - měl mu přijít balík. Karlovi to samozřejmě den předtím oznámil, nicméně mu bratr ráno poslal jedovatou esemesku: "A zítra už laskavě dojdeš?"
Ivana to zarazilo, nicméně nehodlal bratrovi na něco takového vůbec odpovídat.
Ve čtvrtek se Ivan nachystal ráno do práce a čekal, až pro něj bratr přijede. Nicméně odbila osmá hodina, a on nikde. Takže mu zavolal, kde je, že je nachystaný do práce.
Karel chvíli nic neříkal, a pak bez varování vypálil: "Nechci s tebou pracovat. Už do práce nechoď, jo?"
Ivan zůstal v šoku. Po deseti letech spolupráce takový podraz? Hned bratrovi volal zpátky, co to má znamenat. "Vís já jsem hodně přemýšlel. Chci dělat sám na sebe, už mě nebavíš. Nechci se s tebou dělit o peníze, chci být sám. Mám to všechno už dopředu naplánované."
Podotýkám, že mají ještě rozdělanou společnou práci. Karel si ji prý ale dodělá sám, a Ivanovi dá jeho část výdělku. Šokovalo mě to, zvláště i z toho důvodu, že Ivan není v dobré finanční situaci, což Karel moc dobře ví, a udělá takovou hroznou věc.
Jistě, živnost rozjel Karel, šéf je on. Ale pokud chtěl s bratrem přerušit spolupráci, měl mu to říci alespoň měsíc předem, aby se nějak zařídit.
V normálním zaměstnání máte přeci taky výpovědní lhůtu, která trvá nějaký ten týden, ale toto je sprosťárna. Asi jsem ještě mladá, ale nikdy jsem se s takovým jednáním nesetkala.
Karla jsem viděla asi pětkrát v životě, ale nepůsobil na mě dobrým dojmem. V jeho chování bylo cosi strašně odtažitého - nikdy jsem třeba neviděla, že by se smál něčemu s ostatními, a běžně se mu stávalo, že nepochopil vtip a divili se, co je na tom tak legračního.
Znáte takové ty typy lidí, kteří se nikdy pořádně nebaví, jsou vážní, a působí dojmem, že nad něčím vážným přemýšlejí? Tak to přesně vystihuje Karla - což mi vzápětí Ivan potvrdil a divil se, že mám takový čuch na lidi.
Mého kamaráda je mi hrozně líto. Ze dne na den přišel o práci, ani neví pořádně proč, a nyní zvažuje odchod do Rakouska, kde má nějaké známé a mohl by mít dobrou práci.
Nejhorší na tom snad je to, že Karel ani nedovedl svému bratrovi říci do očí, že s ním nechce pracovat, a ať nechodí do práce, ale oznámil mu to přes mobil.
Jsou věci, které asi nikdy nepochopím. Ivana je mi strašně líto,a doufám, že mu nová práce vyjde. Včera jsme seděli ještě dlouho do noci, a kamarád si vyléval svůj smutek a vztek.
Napadlo mě, jestli Karel netrpí nějakou poruchou osobnosti, protože takové jednání není mezi civilizovanými lidmi moc v pořádku.
Co si o tomto myslíte Vy? Setkali jste se někdy s něčím podobným? Napište mi do komentářů!
Děkuji za přečtení a komentáře, přeji krásný den, Vaše Eliss ♥
Výsledek obrázku pro tesařské kladivo
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Klikni :-)

KLIK 100% (329)

Komentáře

1 vizit-my-farm vizit-my-farm | 15. listopadu 2019 v 15:07 | Reagovat

Pak se mi lidi diví, proč že raději chci dělat věci sám...

2 Lenka Lenka | 15. listopadu 2019 v 15:59 | Reagovat

Pozorne jsem si precetla tve psani. Zazila jsem podnikani v rodine na vlastni kuzi. Ne v tomto gardu. A neber to tak, ze se nekoho zastavam.. ale neznas pohled z druhe strany. V rodine to muze super klapat, ale taky se muzou projevit stare bolesti a krivdy.  Znam hodne rozvodu, koncu kamaradstvi apod. Kezby vsichni dokazali v pravy cas rict, ze jim to nevyhovuje a slusne se rozejit..

3 nivnice nivnice | E-mail | 15. listopadu 2019 v 17:01 | Reagovat

Typicke, hlavne v tzv. rodinnych firmach! Ludom chyba tvrda skusenost zo zapadu, kde bez regulernej PISANEJ zmluvy ani na zachodd!!! Dovera v rodine stoji za prd, na papieri to musi byt presne definovne, inac nems sancu...

4 vizit-my-farm vizit-my-farm | 15. listopadu 2019 v 17:05 | Reagovat

[2]: Nezáleží na tom jestli je to rodina a nebo nerodina. Já můžu klidně i fotograficky doložit, jak to může vypadat, když se někdo něco snaží bořit z venčí, protože ten zevnitř je moc hodný... Prostě podá prst a už to jede do nenávratna...

5 vizit-my-farm vizit-my-farm | 15. listopadu 2019 v 17:12 | Reagovat

[4]: Kdo chce psa bit hůl si vždy najde, smlouva nesmlouva...

6 slunecnyden slunecnyden | Web | 15. listopadu 2019 v 18:29 | Reagovat

Eliss, zrovna se vypisuji ze špatné nálady v článku, který je o tom, jak si znepřáteluji lidi, ani nevím jak... A napadá mě z toho, že chyba asi nebude jen ve mě. A že někteří lidé prostě jen čekají na nějakou příležitost, aby druhému mohli říct "nechci se tebou nic mít."

7 Leník Leník | Web | 15. listopadu 2019 v 23:09 | Reagovat

To je něco hrozného. Jak někdo může udělat takový podraz a ještě vlastnímu bratrovi? Nechápu. Doufám, že mu ta nová práce vyjde.

8 tinka77 tinka77 | 16. listopadu 2019 v 20:01 | Reagovat

Také podrazy sa občas stávajú. Najhoršie sú od tých od ktorých by si to nečakala. Niekedy sa potom síce ľudia pomeria, ale vzťahy už zlepiť nejde

9 MirekČ MirekČ | Web | 17. listopadu 2019 v 10:38 | Reagovat

Já na to vždy říkám: "Nejlepší kamarádka,kudla do zad."

10 zahradacihelna zahradacihelna | 17. listopadu 2019 v 17:36 | Reagovat

Těžko soudit... rodinné firmy pokud fungují, je to nejlepší, co může být,ale musí se dodržovat pravidla, která jsou pro některé rodinné příslušníky nestravitelné. Je třeba znát problém z obou stran. Je podivné, že by tvůj kamarád necítil(nebo nechtěl cítit, či vidět)určité signály.
Sama jsem se sestrou v malé rodinné firmě, nápad byl můj,a protože jsme se sestrou silné osobnosti, několikrát už došlo ke střetu, kdy jsme si musely vyjasnit některé věci.
Navíc nezpochybňuji fakt, že nejhorší věci se dějí v rodině.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Výsledek obrázku pro kniha ti sluší