Mějte pěkné zuby

3. dubna 2011 v 9:23 | Eliss |  Beauty
Ženy si hlídají nalíčení očí, správně zvolený make-up či sladění s rtěnkou, stejný důraz by ale měly věnovat i péči o zuby. Nejen proto, aby zuby nezdobily nepříjemné kazy, ale i proto, že krásné zuby jsou zárukou úspěchu.

Proč mít krásné zuby

Není pochyb, že zářivý úsměv zvyšuje osobní přitažlivost a budí sympatie. Korunují ho pěkné zuby, a to jsou především ty zdravé - světlé a bez děr. Jsou nepostradatelné při kousání stravy a velikou měrou přispívají k pocitu sebevědomí. Takový vzácný dar, jakým je bezvadný chrup, však každý člověk do vínku nedostane. Ale nepopadejte skepsi, současné možnosti péče o zuby vám pomohou napravit to, o co vás možná příroda ošidila.

Nejčastější chyby a omyly v péči

K největším problémům patří zubní kazy a paradontóza. Jsou stále hodně rozšířené - trpí jimi devadesát procent všech mužů a žen. Dá se jim však účinně předcházet. Odborníci říkají, že častou příčinou bývá nesprávná zubní hygiena a nevhodně zvolená strava. Konzumujeme příliš mnoho sladkostí a naopak přijímáme fluóru - obojí negativně ovlivňuje zubní sklovinu. Čištění zubů sice většina lidí počítá k samozřejmým hygienickým rituálům, jenomže jen málokdo zná správnou techniku čistění ústní dutiny.

Jak pomoci zubům ke zdraví

V první řadě je velice důležitá správná péče. Pokud si zajdete pečlivě prohlédnout veškerý sortiment, který na ochranu zubů nabízejí drogérie, nejspíš se vám z nich zatočí hlava. Pojďme se podívat, jaké prostředky doopravdy potřebujete a jak s nimi správně zacházet.
Zubní kartáček
Zda elektrický, nebo ruční, to není nejdůležitější. Řiďte se hlavně tím, aby štětinky byly přiměřeně měkké, zakulacené a hlava kartáčku krátká, abyste se s ní dostali i do těch nejhůře přístupných míst. Přírodní štětiny zubní lékaři nedoporučují - jsou totiž příliš ostré a v jejich dutých kanálcích se mohou držet bakterie.
Zubní pasta
Nejlepší je s obsahem fluoridů, které chrání před zubním kazem a zásobují sklovinu minerály. Odborníci však nejvíce doporučují produkty proti zubnímu kameni, protože obsahují hodně abrazivních čisticích tělísek. Na druhou stranu se ale nemohou používat každý den. Stejné pravidlo platí i pro speciální bělicí krémy.
Dentální nit a mezizubní kartáčky
Asi 30 % plochy zubů je mimo dosah zubního kartáčku. Právě tyto těsné prostory mezi zuby je nutné zvlášť pečlivě čistit, aby se zabránilo hromadění zubního plaku a zbytků jídla. Zubní kaz a onemocnění dásní často vznikají právě v těchto místech. K čistění je nejvhodnější dentální nit, a také speciálně uzpůsobené mezizubní kartáčky. Ty koupíte v každé lékárně v odstupňované "tloušťce" a váš zubní lékař by vám měl předem říci, jaká velikost je pro mezery u vašich zubů vhodná.
Jak používat dentální nit?
Odtrhněte asi 15 cm nitě a konce si omotejte kolem prostředníků. Lehkým pohybem vpřed a vzad vsuňte nit mezi dva zuby a ohněte ji do tvaru písmene C. Stíravým pohybem nahoru a dolů postupně odstraňujte zubní plak z každého zubu zvlášť. U horních zubů použijte k vedení nitě oba palce a opatrně ji zaveďte mezi zuby a pod dásně.
Ústní vody
Pomáhají předcházet zubnímu kazu a onemocnění dásní a osvěžují dech. Ale pozor. Mnoho lidí si také myslí, že fungují jako náhrada za zubní kartáček. To je omyl.

Kdy si čistit zuby

Rozhodně dvakrát denně - ráno a večer - a vždycky až po jídle. Oběd je dobré zakončit "zákuskem" s větším stíravým efektem, například jablkem, které dokáže částečně odstranit zbytky jídla. Ani jablko však nikdy nenahradí zubní kartáček, protože obsahuje sladké šťávy. Večer po vyčistění zubů už byste neměli nic jíst, když ano, pak si zuby musíte vyčistit znovu.

Jak zuby správně čistit

Odborníci doporučují vyčistění zubů minimálně dvakrát denně a to tři minuty. Postupovat by se mělo od dásní k zubům. Nezapomínejte ani na vnitřní stranu chrupu. Důležité je si také uvědomit, že při zubní hygieně není potřeba velkého tlaku. Většina lidí si zuby drhne příliš silně, což nemá pro samotné čistění žádný význam. Může to vést spíš k poškození skloviny.
Jemně pohybujte zubní nití, když ji budete silně tahat sem a tam, může se stát, že si v zubu vybrousíte rýhy, nebo si bolestivě poraníte dáseň. Dentisté navíc doporučují, aby se běžný zubní kartáček měnil pravidelně každé dva měsíce. Možná se vám to zdá zbytečné, ale faktem zůstává, že čisticí síla štětin postupem doby a používání významně klesá. Výměna kartáčku by měla okamžitě následovat i po jakékoli infekci v ústní dutině.

Chytré jídlo chrání před zubním kazem

Ideální pro zuby je vyvážená pestrá strava. Ani nejmlsnější jazýčky se však nemusejí sladkého úplně vzdát. Jen je třeba dodržovat několik základních pravidel.
Čokoláda a spol. - Nejezte ji vícekrát v průběhu dne, ale jen jednou nebo dvakrát denně. Pokud chcete mít opravdu jistotu, že se nevytvoří zubní kaz, nezbývá vám nic jiného, než si zuby po mlsání co nejdříve vyčistit.
Glukóza a škroby - Potraviny, které obsahují cukrové látky (sušené ovoce, pudink atd.) nebo škroby (např. bílý chleb, chipsy), zanechávají na zubech ideální potravu pro bakterie. Sledujte složení potravin, určitě se vám to vyplatí.
Mrkev a jablka - Po těch můžete bez obav sáhnout kdykoli se vám zachce. Zrovna tak po sýrech (jsou zdrojem vápníku), ořechách, celozrnných výrobcích a zeleném čaji (obsahuje fluoridy).

Kosmetika pro dokonalý úsměv

V současné době se nabízí velké množství přípravků na zesvětlení zubů. Nemilé ale je, že tento krok si lidé musí zaplatit sami a někdy vyjde na pěkný balík.
Bleaching - Provádí se buďto u zubního lékaře, nebo doma. Existují různé systémy: proužky, které se lepí na zuby; roztok nebo gel. V tomto případě se bělicí látka nanáší štětcem. Dále různé nástavce, které se naplní gelem a nasadí na zuby. Pozor, kdo má světlé plomby a umělé korunky, musí počítat s tím, že tyto věci se nevybělí.
Veneers - Jde o tenoučké keramické skořápky, které se lepí na povrch zubů. Uplatňují se u malých vad. Také se používají jako alternativa korunek.
Dazzlers - Tato možnost se objevila teprve před pár lety. Jde o nalepování malých šperků na zuby. A účel? Když se usmějete, nezáří pouze zuby, ale i drobné kamínky.
Člověku kolikrát až přechází zrak z toho, jaké možnosti nabízí specializovaní zubaři. Vyzkoušejte právě tu, která je pro vás nejpřijatelnější a nejpříjemnější. Úsměv je totiž známkou spokojené a krásné ženy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Kouříš?!

Jasně! 16.4% (126)
Jo,jednou jsem to zkusil(a)... 16.6% (128)
Ne! 55.7% (429)
Neřeknu! 11.3% (87)

Komentáře

1 Ave ja (ty) Ave ja (ty) | E-mail | Web | 3. dubna 2011 v 9:32 | Reagovat

díky,ale nemám ráda Cytrusku,tak tvůj moc pochválit nemůžu...jinak články máš docela zajmaví

2 Wiluška Vandomová Wiluška Vandomová | Web | 3. dubna 2011 v 9:34 | Reagovat

děkujííí

3 mufincixd mufincixd | Web | 3. dubna 2011 v 14:07 | Reagovat

dobrej blog...hezkej dizajn....

4 Mademoiselle J. Mademoiselle J. | Web | 4. dubna 2011 v 20:01 | Reagovat

Děkuju .. :) Btw: nevím jestli jsem ti už děkovala za tu pochvalu, ale to je jedno :D

5 Vendy Vendy | Web | 5. dubna 2011 v 20:28 | Reagovat

Dobré rady! K těm zubním pastám - určitě bych doporučila střídat!

6 Rocky Rocky | Web | 11. května 2011 v 17:50 | Reagovat

hezky blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Výsledek obrázku pro kniha ti sluší