Skotský jelení pes

21. července 2009 v 10:06 | Eliss |  Psi
ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Deerhound; čes.: Skotský jelení pes
PŮVOD:
Skotský jelení pes je plemenem známým ponejvíce na britských ostrovech již od středověku. Chovalo se a chová především pro lov jelenů. Podle některých verzí byli jeho předci dovezeni do Anglie již před 3 000 lety finskými kupci a proto mají hrubou srst. Existuje však také doměnka, že jeho předci byli dovezeni Kelty již v 5. století před naším letopočtem, neboť byly nalezeny sklaní malby, znázorňující právě tyto psy. S používáním střelných zbraní však zájem o tyto psy ustal. V polovině 18. století bylo plemeno na pokraji vyhynutí. Díky kynologům Archibaldu a Duncanovi Mc Neilům byl chov plemene znovu obnoven.
POPIS:
Skotský jelení pes je plemeno krátkosrstých loveckých psů. Druhý název je Shatlandský jelení pes. Ve Velké Británii tyto psy pěstují jenom jeho milovníci.
Hlavu má protáhlou, spíše než plochou, tak kulatou, téměř bez vyznačeného stopu. Nos má mírně orlí a černý. Čenich je zašpičatělý. Lebka je pokryta mírně delší srstí, měkčí, než je zbývající. U světle zbarvených psů je černý čenich preferovaný. Oči má tmavé, obecně tmavě hnědé nebo lískové, jsou plnější, s velmi měkkým pohledem. Světlé oči jsou nežádoucí. Uši má vysoko posazené, jsou pokryté měkkou a hebkou, na dotek jakoby myší srstí, ne však nijak dlouhou, jsou černé nebo tmavě zbarvené. Krk má velmi silný, týl krku je velmi prominentní. Záda má plochá, bedra dobře klenutá. Hruď je hluboká, spíše než široká, ne příliš plochá. Ocas má siolný, u kořene silný, směrem ke konci se zužuje, dosahuje téměř až k zemi, je hojně osrstěný, na horní straně silnou a drátovitou srstí, na spodní straně je srst delší, zatočený nebo zakřivený ocas je nevhodný. Přední končetiny jsou rovné široké a pevné. Tlapky má kompaktní, se silnými drápky. Chůze i pohyb jsou aktivní, lehké a přesné.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku minimálně požadovanou výšku 76 cm.
Fena má minimální požadovanou výšku v kohoutku 71 cm.
VÁHA:
Skotský jelení pes váží v rozmezí 36 až 46 kg.
SRST:
Skotský jelení pes má srst střapatou, chlupatou a chundelatou. Vlněná srst je nepřijatelná. Sprátvná srst je silná, dobře přiléhající, střepatá a rozcuchaná, hrubá nebo kadeřavá.
Zbarvení je tmavomodro šedé, tmavě nebo světle šedé, nebo na hnědém základě strakaté a žluté, písečně červené nebo červeně srnčí. Bílá hruď, bílé tlapky a mírně bílý konec zádi jsou přípustné, méně bílého zbarvení je však lepší, neboť je to jednobarevný pes. Bílý požár na hlavě nebo bílý límeček jsou nepřijatelné.
CHARAKTER:
Skotský jelení pes je ideálním spojením rychlosti, síly a výdrže, které navíc podtrhuje jeho jemná důstojnost. Je to jemný a přátelský pes, poslušný a snadno cvičitelný. Navíc charakteristický viditelnou touhou a horlivostí Vás potěšit. Je poddajný a umírněný, nikdy není podezřívavý, agresivný ani nervózní. Jeho chůze prozrazuje klinou důstojnost. Je dobrácký a něžný, velmi miluje svého pána.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 ohicaqi ohicaqi | E-mail | 12. září 2018 v 11:50 | Reagovat

http:/// - .ankor <a href="http:///">.ankor</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Výsledek obrázku pro kniha ti sluší