Koupání kočky

22. července 2009 v 15:10 | Eliss |  Kočky
Ke koupání přistupujeme jen vyjímečně, pokud je to nutné. Častým koupáním bychom srst až příliš zbavovali tuku a pokožku přirozených ochranných vrstev, které brání vlivům vnějšímu prostředí. Pakliže koupeme kočku 2-4x do roka, nemůžeme očekávat, že bude navyklá. Koupání kočky se musí učit především chovatel. Aby postupoval co nejšetrněji, nejpříjemněji a pral se s kočkou co nejméně. Úspěch koupání velkou měrou závisí na povaze kočky a její důvěře chovateli. Při koupání se snažte kočku uklidňovat např. mluvením na ni a chválením.
Do vany, nebo nádoby pro tento účel, použijte protiskluzovou podložku. Pokud budou kočce při koupání prokluzovat nohy, navýší se tímto zbytečně její stres a strach. Teplota vody by měla korespondovat s teplotou těla kočky. Tedy asi 37-39 stupňů °C Ideální je šampón určený přímo pro kočky. Z běžně dostupných vybírejte nejjemnější dětské. Určitě ne psí.
Opět není rozdíl v péči mezi krátkosrstou a dlouhosrstou kočkou. Některé krátkosrsté kočky mají velmi nesmáčenlivou srst. Pro úspěšné vykoupání je nezbytné, aby jste provlhčili kočičí srst až na kořínky. Teprve potom použijeme šampón. Případně našampónujte dvakrát. Pečlivě ji opláchněte. Dejte pozor na oblast očí a vnitřní strany ušních boltců, kam by se voda neměla dostat.
Kočku řádně vysušte. Ačkoli po chvíli srst působí suše, je ještě dlouho vlhká. A pokud je vlhká, hrozí kočce nastydnutí. Takže ji nevypouštějte ven, nenechte ji běhat po studené podlaze a neotvírejte na ni okno. Místnost by měla být dostatečně teplá.
Pokud bojujete proti blechám, je třeba koupání opakovat po 10-14 dnech. Ve stejném intervalu i generální úklid ploch a pokojů, kde se kočka pohybuje. Šampón s obsahem insekticidních látek volte s nižší koncentrací určený pro kočky. Insekticidy ve spreji nikdy nepoužívejte přímo na kočku.
Občas je třeba vyčistit tzv. perinální žlázy a v případě napadení kočičí srsti plísní i ostříhat. Obě procedury však raději ponechte odborníkům.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 M.V. M.V. | E-mail | Web | 11. října 2011 v 22:09 | Reagovat

Naše kočka Blecha se nikdy ráda nekoupala a přesto, že je celá bílá, za život se koupala snad jen pětkrát. Na jedno takové koupání si pamatuju: strašně škrábala, drželi jsme jí v pracovních kožených rukavicícha poškrábání jsme si hojili ještě za čtrnáct dní. Asi stejně dlouho s námi nemluvila...a doufám, že si od té doby dobře pamatuje, proč se nemá válet v deskách s výkresy...děti moc rády malují hlavně barevnými křídami...:-)).
Hezký den.

2 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 26. června 2018 v 12:53 | Reagovat

Chválím! Propracovaný, kvalitní, užitečný, rozumný článek! :) I přesto, že je starý! Byla si i v rané části blogerství dobrá blogerka. :)

Je to tu prvné vět, které přímo křičí do světa, že je to opravdu rozumný článek od člověka, co ví co má napsat: „Opět není rozdíl v péči mezi krátkosrstou a dlouhosrstou kočkou." „Z běžně dostupných vybírejte nejjemnější dětské. Určitě ne psí."

[1]: To se mi líbí! :) Je tady diskuze o kočkách a další zkušenosti přímo od chovatelů! To se mi líbí! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Výsledek obrázku pro kniha ti sluší